Az uniós források megelőlegezésére 1498 milliárd forintot költöttek a központi költségvetésből szeptemberig, míg az EU-s bevételek mindössze 341 milliárd forintot tettek ki – derült ki a Pénzügyminisztérium csütörtökön közzétett részletes államháztartási adataiból.
Ezzel az előlegek az idei, szeptemberig kialakult büdzsé 1543 milliárd forintos deficitének a háromnegyedét adják.
Az európai módszertan szerinti (az uniós forrásokkal nem kalkuláló, ESA) adatokból ugyan a legfrissebb csupán az év első felét öleli fel, azonban mivel közel nullszaldót mutat, feltételezhető, hogy a mostani ESA-hiány is kedvezőbb a kormány által kitűzött 2,4 százaléknál. A pénzforgalmi hiány százmilliárd forinttal magasabb az éves tervezettnél.
A tervezettnél akár 1-1,5 százalékponttal is kedvezőbb lehet az év végi hiány, ha nem lesz költekezés
– mondta a Világgazdaságnak Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportvezetője. Ám sokkal valószínűbb a valamivel 2 százalék alatti deficit. A megmaradó források nagyobb részét az államadósság csökkentésére is fordíthatják, segítve a kormány azon szándékát, hogy az adósságráta a négyéves ciklus végére 60 százalék alá csökkenjen.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője lapunk kérdésére azt mondta, hogy a 1,5 százalékos hiány meglepetés lenne, és a 2 százalék alatti hiányt sem tartja valószínűnek. A korábbi évek tapasztalata az, hogy
az októberig zárolt összegek egy részét elköltik, főleg gyorsan megvalósítható beszerzésekre, de a korábbihoz hasonlóan most sem kizárt, hogy karácsony előtt a nyugdíjasok az idén is kapnak Erzsébet-utalványt.
Ám nagyobb beruházásokra vagy versenyképességi intézkedésekre – köztük oktatásra és egészségügyre – a hosszú átfutási idő miatt valószínűleg már nem fordítanak számottevő összegeket az év végén megmaradt pénzből. A költségvetési törvényben ugyan nem látszik, de nem kizárt, hogy jövőre több jut infrastruktúra-fejlesztésre, beruházásokra és bérfejlesztésre.
A teljes cikket a Világgazdaság pénteki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.