A reáljövedelmek 2017-ben 5,9 százalékkal nőttek az előző évhez képest – mondta Janák Katalin, a Központi Statisztikai Hivatal életminőség-statisztikai főosztályának vezetője. Ugyanakkor a társadalmi egyenlőtlenségeket vizsgáló Gini-index 28,7 pontra nőtt az egy évvel korábbi 28,1 pontról, míg 2010-ben mindössze 26,9 ponton állt az indikátor.
A leggazdagabbak és a legszegényebbek között is nőttek a különbségek: míg az évtized elején 3,9-szer több jövedelme volt a leggazdagabb 20 százaléknak, mint a legszegényebbnek, addig ez a mérőszám tavaly már 4,4-szeresre nőtt
– fűzte hozzá Janák Katalin. A hivatalos uniós szegénységi mutató szerint a mélyszegénységben élők száma nem mérséklődött érdemben az elmúlt években, a súlyosan nélkülözők aránya viszont csökkenő pályát mutat. Valamennyi csoportban csökkent a szegénység, legjobban a gyermekek körében esett a mutató: míg 2012-ben 40 százalék feletti volt az arány, addig mostanra 30 százalék alá esett.
Az élettel való általános elégedettséget 2017-ben 6,5 pontra értékelték, míg korábban 6,1 pont volt az érték, alapvető trend, hogy minél idősebb valaki, annál elégedetlenebb. Hatvanöt éves korukig a nők boldogabbak, utána viszont fordul a kocka, és a férfiak lesznek elégedettebbek az életükkel. A KSH főosztályvezetője kifejtette: a lakókörnyezettel kapcsolatos elégedettség volt az első számú tényező, amelynek köszönhetően emelkedett a boldogságindex.
Hosszú távon a GDP növelése szükséges a bérek emelkedéséhez, ugyanis Magyarországon ez határozza meg elsősorban a háztartások jövedelmi helyzetének alakulását
– válaszolta a GDP-növekedés és az életszínvonal közötti összefüggést firtató kérdésünkre Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője. A GDP alakulása ugyanakkor az adóbevételeken és a központi költségvetésen keresztül is hatással van az életszínvonalra, mivel ez dönti el, hogy a kormányzat mennyit tud állami szolgáltatásokra fordítani, ami emelhet a jóléten is – tette hozzá az elemző. Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője lapunk kérdésére elmondta, hogy a széles középosztály alapvetően segíti a GDP-növekedést, stabilabbá teheti azt. Az erős középréteg pörgeti a fogyasztást, és jó lakossági hitelképességet eredményez, ezek pedig kedvező hatással vannak a növekedésre.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.