BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kvótacsökkentésre készül az olajkartell

A héten Bécs áll a figyelem középpontjában, ahol a következő időszakra vonatkozó olajár alakításáról tanácskoznak az OPEC-tagállamok és vendégeik. Amerikában a bérinfláció kamatpályát befolyásoló hatásáról kaphatunk képet.

Az olaj árát a növekvő készletek, a rekordmagasságokba szökő kitermelés és a globális növekedési kilátások romlása tette lejtőre az elmúlt két hónapban, ezekre a fejleményekre a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a december 6-i, bécsi ülésén reagálhat majd. A kartell októberi jelentésében a lassuló globális növekedésre hivatkozva napi 1,4 millió hordóval csökkentette a világ kőolajszükségletére vonatkozó jövő évi előrejelzését. A Reuters adatai szerint Szaúd-Arábia havi olajtermelése novemberben mindenkori csúcsára, napi 11 millió hordó fölé ért.

Csak az Irán elleni újabb szankciók hajtják felfelé a fekete arany árát, ez azonban a növekvő készletek mellett nem tudja elmozdítani a jegyzést. Amennyiben nem sikerül az egységes kitermeléscsökkentést megszavazni, az OPEC vezető ereje, Szaúd-Arábia bekeményíthet. A királyság már korábban kategorikusan elzárkózott attól, hogy egyoldalúan visszavágja saját felhozatalát. Rijád ezt a szívességet már nemegyszer megtette, ezúttal azonban nem vállalja az áldozat szerepét. Ez logikus lépés a részéről, hiszen a bécsi ülésen nemcsak az OPEC tagállamai, hanem a „kvótajátékban” szövetséges szerepet játszó Oroszország és számos kisebb termelő is részt vesz, és kiteríti lapjait. A Brent típusú olaj hordójának jegyzése az idei 86,74 dolláros csúcsról már 60 dollár alá esett, és amennyiben nem születik megállapodás az OPEC-ülésen, rövid távon legfeljebb a kereskedelmi háború enyhülése tudja feljebb tolni a jegyzést.

Pénteken közlik Washingtonban a nagy érdeklődéssel várt bér- és munkapiaci adatokat. A konszenzus szerint mind a munkanélküliségi ráta, mind az átlagbér-emelkedési adat változatlan, azaz az októberi 3,7, illetve 3,1 százalékos szinten marad. Noha az Egyesült Államokban régóta igen alacsony a munkanélküliség, a bérdinamika sokáig mérsékelt maradt. Szep­temberben azonban – 2009 közepe óta először – az éves béremelkedés mértéke elérte a 3 százalékot, ami növeli az inflációs kockázatokat, és erősíti a további kamatemelés mellett szóló érveket. A jövő évtől a növekedés várhatóan mérséklődik, hiszen a Trump elnöknek köszönhető adócsökkentés növekedésösztönző hatása mérséklődik, ráadásul az elmúlt negyedévekben az ingatlanpiac és az autóértékesítés dinamikája is lassult – jegyzi meg Módos Dániel, az OTP Elemzési Központ stratégája.

A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.