Az olaj árát a növekvő készletek, a rekordmagasságokba szökő kitermelés és a globális növekedési kilátások romlása tette lejtőre az elmúlt két hónapban, ezekre a fejleményekre a Kőolaj-exportáló Országok Szervezete (OPEC) a december 6-i, bécsi ülésén reagálhat majd. A kartell októberi jelentésében a lassuló globális növekedésre hivatkozva napi 1,4 millió hordóval csökkentette a világ kőolajszükségletére vonatkozó jövő évi előrejelzését. A Reuters adatai szerint Szaúd-Arábia havi olajtermelése novemberben mindenkori csúcsára, napi 11 millió hordó fölé ért.
Csak az Irán elleni újabb szankciók hajtják felfelé a fekete arany árát, ez azonban a növekvő készletek mellett nem tudja elmozdítani a jegyzést. Amennyiben nem sikerül az egységes kitermeléscsökkentést megszavazni, az OPEC vezető ereje, Szaúd-Arábia bekeményíthet. A királyság már korábban kategorikusan elzárkózott attól, hogy egyoldalúan visszavágja saját felhozatalát. Rijád ezt a szívességet már nemegyszer megtette, ezúttal azonban nem vállalja az áldozat szerepét. Ez logikus lépés a részéről, hiszen a bécsi ülésen nemcsak az OPEC tagállamai, hanem a „kvótajátékban” szövetséges szerepet játszó Oroszország és számos kisebb termelő is részt vesz, és kiteríti lapjait. A Brent típusú olaj hordójának jegyzése az idei 86,74 dolláros csúcsról már 60 dollár alá esett, és amennyiben nem születik megállapodás az OPEC-ülésen, rövid távon legfeljebb a kereskedelmi háború enyhülése tudja feljebb tolni a jegyzést.
Pénteken közlik Washingtonban a nagy érdeklődéssel várt bér- és munkapiaci adatokat. A konszenzus szerint mind a munkanélküliségi ráta, mind az átlagbér-emelkedési adat változatlan, azaz az októberi 3,7, illetve 3,1 százalékos szinten marad. Noha az Egyesült Államokban régóta igen alacsony a munkanélküliség, a bérdinamika sokáig mérsékelt maradt. Szeptemberben azonban – 2009 közepe óta először – az éves béremelkedés mértéke elérte a 3 százalékot, ami növeli az inflációs kockázatokat, és erősíti a további kamatemelés mellett szóló érveket. A jövő évtől a növekedés várhatóan mérséklődik, hiszen a Trump elnöknek köszönhető adócsökkentés növekedésösztönző hatása mérséklődik, ráadásul az elmúlt negyedévekben az ingatlanpiac és az autóértékesítés dinamikája is lassult – jegyzi meg Módos Dániel, az OTP Elemzési Központ stratégája.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.