BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Idén is velünk marad a munkaerőhiány

A tavalyinál kisebb mértékben ugyan, de idén tovább nőhet a munkaerőhiány. Sok cég bérspirálba került a fizetések folyamatos emelése miatt, és más, fontos területeken jelentkezik a hiány.

A munkaerőhiány 2019-ben is az egyik legmeghatározóbb munkaerőpiaci tényező lesz Csikós-Nagy Katalin fluktuációkezelő szakértő, a HR-Evolution vezetője szerint. Úgy látja, hogy a korábbi évekhez képest ugyan kisebb mértékben, de tovább növekedhet a hiány. A Manpower tavalyi felmérése szerint a vállalatok 81 százaléka idén nem tervez jelentős változásokat, 15 százalékuk növekedést prognosztizál, 3 százalékuk elbocsátáson gondolkodik, egy százalékuk pedig még nem tudja, mit hoz számára az új év. A szakértő szerint azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy tavaly sok vállalat bővített, beruházásokat hajtott végre, új termelő vállalatok is indulnak, és mindezzel együtt újabb munkaerőigény is felmerül.

Sok vállalat már tavaly sem tudott megfelelően reagálni a már három-négy éve tartó munkaerőhiányra, és tovább görgeti maga előtt ezt a problémát.

„Ez azért igazán nagy gond, mert a folyamatos hiány miatt a munkavállalók többet dolgoznak, túlterheltek, ami a fluktuációt is emeli, ezzel újabb munkaerőhiány keletkezik, sok esetben kaotikus helyzetet teremtve a cégnél. A vezetők rendkívül frusztráltak emiatt, és folyamatos a félelemérzet, hogy nem tudják teljesíteni a központi elvárásokat, a termelési darabszámot vagy az eladási mennyiséget, így az árbevételt sem” – mondta a Világgazdaságnak Csikós-Nagy Katalin.

Fotó: Shutterstock

A munkaerőpiacot a digitalizáció is meghatározza. A szakértő szerint azok a vállalatok, amelyek nem élnek a digitalizáció, a mesterséges intelligencia, az adatelemzés és a chatbotok által nyújtott lehetőségekkel, lemaradnak. A technológia nemcsak a munkaerőhiány enyhítésére alkalmas, de a meglévő munkavállalókat is tehermentesítheti, időt lehet megspórolni velük.

Tavaly sok cég bérspirálba került a folyamatos béremelések által, több helyen erőn felül vállalták be a fizetések növelését, ami sok esetben a HR-büdzsé kimerüléséhez vezetett.

Márpedig ha a piaci változások által megkövetelt fejlesztésekre, vezetői és munkavállalói támogatásra nem marad pénzforrás, az a működést is veszélyeztetheti, versenyhátrányt okozhat.

Csikós-Nagy Katalin szerint erőteljes szemléletformálásra van szükség a vezetők körében, sokan ugyanis nagy figyelmet fordítanak arra, hogy mindenféle ígérettel és jól felépített munkáltatói márkával magukhoz csábítsák a dolgozókat, ám a jól csengő, hangzatos szavak sok esetben nem fedik a valóságot.

A tavaly készített fluktuációkutatásunkból kiderült, hogy a férfiaknál a munkahelyváltás első számú oka (49 százalék), hogy csalódott a munkáltatóban, nem azt kapta, amit ígértek neki, a nők esetében ez a második leggyakoribb ok

– mondta a szakértő.

A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.