Két amerikai hír is megmozgatta csütörtökön a piacokat. Az egyik az a törvényjavaslat, amelyet a törvényhozók kétpárti csoportja nyújtott be helyi idő szerint szerda este. Ez megtiltja amerikai alkatrészek eladását olyan kínai telekommunikációs vállalatoknak, amelyek megsértenek washingtoni szankciókat és exportellenőrzési törvényeket.
Az egyik legfőbb károsult a Huawei és a ZTE lesz, előbbi ellen ráadásul a The Wall Street Journal értesülése szerint szövetségi ügyészek is vizsgálatot folytatnak.
A gyanú szerint ugyanis a Huawei üzleti titkokat tulajdonított el amerikai partnereitől. A lap úgy tudja, hogy az egyik károsult a T-Mobile US Tappynek nevezett, okostelefonok tesztelésére használt technológiája. A nyomozás alapja egy 2014-ben kezdődött polgári per, amelyet a T-Mobile indított a Huawei ellen, és amelyben a seattle-i bíróság 2017-ben 4,8 millió dolláros kártérítés fizetésére kötelezte a kínai céget. A vizsgálatról szóló információt az amerikai igazságügyi minisztérium nem kommentálta, a Huawei pedig közleményben emlékeztetett, hogy a vitát rendezték a T-Mobile-lal.
A kétpárti törvényjavaslatra viszont reagált a pekingi külügyminisztérium szóvivője. A Reuters jelentése szerint hisztériakeltésnek minősítette az indítványt, amely tovább élezi majd a két ország közötti kereskedelmi feszültségeket. Az ázsiai tőzsdék nagyrészt emelkedtek csütörtökön, de a lendületet némileg megtörték a Huaweijel kapcsolatos fejlemények, és rontották a nyitási hangulatot Európában is.
Az alumínium világpiaci árát is egy washingtoni döntés mozgatta meg, a szenátus megnyitotta ugyanis az utat ahhoz, hogy feloldják az Oleg Gyeripaszka, Kreml-közeli orosz oligarchához kapcsolódó vállalatokkal, többek között a Ruszallal szembeni amerikai szankciókat.
A pénzügyminisztérium még decemberben döntött a tavaly áprilisban hozott büntetőintézkedések enyhítéséről, ezt próbálták megakadályozni a demokraták – egyelőre sikertelenül.
A tervezetről azonban még a képviselőház is szavaz, ahol a Moszkvával szembeni szigorúbb fellépést sürgető demokraták vannak többségben, így a végkimenetel hosszú távon meglehetősen bizonytalan.
Ennek ellenére a londoni fémtőzsdén tegnap délelőttre 1 százalékkal, tonnánként 1841 dollárra csökkent az alumínium ára, mert a befektetők a kínálat emelkedésére számítanak abban az esetben, ha visszatér a piacra a Ruszal, amely Kína mellett a világ legnagyobb gyártója. Nicholas Snowdon, a Deutsche Bank elemzője szerint tévednek. „A piacon hiány volt, ezért a kereskedők csökkentették a készleteiket. Vagyis nem beszélhetünk olyan pótlólagos többletről, amelyet ne vettünk volna számításba” – mondta a Reutersnek.
A teljes cikk a Világgazdaság pénteki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.