Pesszimistábbak lettek a kockázatitőke-piac szereplői a geopolitikai kockázatokkal kapcsolatos aggályok és a gazdasági bizonytalanság miatt
– állítja a Roland Berger legújabb European Private Equity Outlook 2019 jelentése, amely évente méri fel az európai kockázatitőke-piaci szereplők véleményét.
A stratégiai tanácsadó cég közleményében ismerteti:
hosszú idő óta először, a szakértők csaknem fele (48 százalék) csökkenést vár a magántőke bevonásos fúziók és felvásárlások (M&A) számában, csupán harmaduk (31 százalék) látja úgy, hogy folytatódni fog a növekedés.
A pozitív várakozások aránya 20 százalékponttal csökkent 2018-hoz képest. Európában egyértelmű előjelei vannak egy lehetséges gazdasági visszaesésnek, és a geopolitikai helyzet is tompítja a piaci várakozásokat, főleg a kereskedelmi háborúk és a Brexit-tárgyalások körüli bizonytalanság miatt – mutat rá a közleményben Schannen Frigyes, a Roland Berger magyarországi partnere.
Mindezek mellett jelentős regionális különbségek is tapasztalhatók:
Spanyolországban, Portugáliában, Skandináviában valamint a Németország/Ausztria/Svájc piacon a szakemberek szerint pozitív piaci fejlemények várhatóak 2019-ben, míg az Egyesült Királyságot a Brexit körüli nehézségek az utolsó helyre szorították a listán.
Szintén csökkentek a várakozások Olaszország, Görögország és Franciaország piacaira, elsősorban a romló gazdasági teljesítmény miatt.
A kockázatitőke-befektetők körében továbbra is a gyógyszeripar-egészségügy (72 százalék), a technológia-média (70 százalék) valamint az üzleti és logisztikai szolgáltatás (65 százalék) a legvonzóbb, ezeken a területeken a legvalószínűbb, hogy nagy számú M&A tranzakció fog létrejönni. A legkevésbé vonzó iparág az építőipar, mely csak 7 százalékot ért el, 11 százalékponttal kevesebbet, mint tavaly.
A felvásárlási célpontok méretét tekintve sem változott a helyzet, továbbra is a kis- és középvállalatok a legígéretesebb célpontok – ismerteti Schannen Frigyes, hozzátéve, hogy a legtöbb szakértő szerint nem várható sok nagyméretű tranzakció a következő évben.
A Kína felől érkező verseny szintje stabilizálódott. A kínai befektetők egyre szelektívebbek lesznek, és már nem „lőnek minden iparágra egyszerre”,
másrészt mostanában az európai kormányok maguk is több korlátot állítottak a terjeszkedésük elé – állapítja meg Schannen Frigyes. Míg 2018-ban a megkérdezettek 42 százaléka mondta, hogy erősödő versenyt vár a kínai szakmai és pénzügyi befektetők részéről, idén csak 28 százaléka.
Az 1967-ben alapított Roland Berger az egyetlen német háttérrel, így európai gyökerekkel rendelkező vezető stratégiai tanácsadó cég a világon, független vállalat, amely 220 partner kizárólagos tulajdonában áll. A vállalat 2400 embert foglalkoztat 36 országban, valamennyi jelentős nemzetközi piacon jelen van, 50 irodájuk kulcsfontosságú üzleti csomópontnak számító városokban található.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.