Az idei első negyedévben 5,3 százalékkal nőtt a magyar GDP – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) jelentéséből. Ugyan a Világgazdaság konszenzusa csupán 4,9 százalék volt, azonban több elemző jelezte, hogy az első három hónap adata érdemben 5 százalék felett alakulhat.
Az szezonálisan és naptárhatással igazítottan 5,2 százalék volt a bővülés, ami egyértelmű erősödést jelent 2018 utolsó negyedévéhez képest, ráadásul negyedéves alapon 1,5 százalék volt a növekedés.
A növekedéshez az ipar, az építőipar és a piaci alapú szolgáltatások járultak hozzá a legnagyobb mértékben.
Az első negyedéves bruttó hazai termék növekedése az ideinél 2000 első negyedévében volt utoljára magasabb, 5,6 százalék.
Tavaly az év első három hónapjában a bővülés a nyers adatok szerint 4,6 százalék, 2017-ben 4,5 százalék volt. A kiigazított adatok alapján az első negyedéves GDP 2018-ban 4,9 százalékkal, 2017-ben 4,1 százalékkal nőtt. A bruttó hazai termék idei első negyedévének második becslését május 31-én közli a KSH.
Márciusban 67,6 százalékkal nőtt az építőipari termelés volumene, amely így az első negyedévben összességében már 48,2 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi volument.
Varga Mihály pénzügyminiszter rámutatott: a kedvező adat hátterében a foglalkoztatás
dinamikus bővülése, a bérek folyamatos emelkedése, a töretlen beruházási kedv, valamint az export kiemelkedő teljesítménye áll.
A politikus szerint a kormány gazdaságpolitikájának az eredményességét igazolja az, hogy 2019. első negyedévben 5,3 százalékkal nőtt a hazai GDP, amely meghaladta az előzetes elemzői várakozásokat.
Virovácz Péter, az ING elemzője friss kommentárjában azt írja, hogy a magyar GDP az ezredforduló óta nem látott mértékben, vagyis közel két évtizedes rekordot jelentő 5,3 százalékkal növekedett 2019 első negyedévében éves bázison számítva. Mindez minden idők második legmagasabb év/év növekedési adata Magyarország tekintetében. Az adat egyrészt felülmúlta a piaci várakozásokat (amelyeket főleg a külföldi elemzők gyenge előrejelzései húztak lefelé), másrészt pedig gyorsulást jelent a tavalyi év végéhez képest. Pár hónappal ezelőtt az adat szenzáció lett volna, ám látva a január-márciusi ipari, kiskereskedelmi és építőipari adatokat, a gazdasági gyorsulás várható volt. Mindazonáltal személy szerint némiképp csalódást keltő az adat, hiszen a közel 50 százalékos építőipari bővülés, az ipar jelentős termelésnövekedése és a továbbra is kétszámjegyű béremelkedés mellett ennél magasabb növekedési ütemre számítottunk. Az előzetes adatok alapján a KSH csupán annyit közölt, hogy az ipar, az építőipar és a piaci szolgáltatások dinamizálták a gazdaságot. A részleteket június elején látjuk majd.
A mai erős adat ellenére úgy véljük, hogy a GDP-növekedés 2019 egészében veszíthet a tavalyi évben látott lendületéből. A kapacitáskorlátok, a külső kereslet visszafogott alakulása és a tavalyi évi magas bázis mind ezt a várakozást erősítik. Összességében idénre 4,3 százalékos gazdasági növekedést prognosztizálunk, ami egyben azt is jelenti, hogy a következő negyedévekben vélhetően mérséklődik majd a bruttó hazai termék növekedésének üteme.
Németh Dávid, a K&H elemzője úgy látja, hogy az első negyedév után lassulhat a GDP-tempó, például az építőipar várhatóan az év elején látott kirobbanó formát, azaz kisebb mértékben járulhat majd hozzá növekedéshez. Az építőipar várható lassulása miatt az ágazat 0,6 százalékponttal alacsonyabb mértékben járulhat hozzá a GDP-növekedéshez. A szakértő hozzáteszi: kérdés a mezőgazdaság teljesítménye is. Az év eleje nem volt biztató, ezért lefelé mutató kockázatot jelent az agrárium hozzájárulása, de az ipari oldalon jól indult az év.
A szakértő prognózisa szerint a magyar gazdaság idén 4-4,5 százalékos növekedésre lehet képes.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.