A Magyar Nemzeti Bank (MNB) előző kamatdöntő ülése óta tovább erősödött a külső és a belső környezet közötti kettősség. A májusi inflációs adatok az inflációs nyomás erősödését jelzik, a havi konjunktúraindikátorok alapján pedig a második negyedévben is robusztus maradhat a növekedés, bár az év eleji dinamikához képest azért van lassulás. Eközben a globális növekedési várakozások romlanak, és csökkenésnek indultak az amerikai és az euróövezeti inflációs várakozások is. Emiatt a Federal Reserve (Fed) és az Európai Központi Bank (EKB) is egyre inkább elmozdult a lazítás irányába. A Fed akár már júliusban kamatot csökkenthet, és az EKB-nál is hamarosan terítékre kerülhet a betéti kamat csökkentése és a kötvényvásárlási program újraindítása.
Mivel a lassuló növekedés és az alacsony importált infláció már az MNB előrejelzési időhorizontján éreztetheti a hatását – egyebek közt – a gazdasági növekedésre, ezért Módos Dániel, az OTP Elemzési Központjának stratégája szerint az MNB célfüggvényében hangsúlyosabb szerepet kaphat a külső környezet romlása. Emiatt a mostani kamatdöntő ülésen nem várható a monetáris kondíciók szigorítása, a kamat is marad a 0,9 százalékon.
A várakozások szerint júniusban is alacsony, 1,2 százalékos maradhatott az infláció az euróövezetben. Ami ennél aggasztóbb Módos szerint, hogy az ötéves inflációs várakozások csökkenése nem állt meg, azok tartósan 1 százalék alatt ragadtak, miközben az EKB inflációs célja ennek épp a duplája.
A teljes cikk a Világgazdaság hétfői számában olvasható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.