Lassan az építőipari konjunktúra mostohagyerekévé válik a nyílászárók piaca, ahol a gyártók az utóbbi tíz évben százmilliókat költöttek a technológia fejlesztésére, a kapacitás növelésére, de a beígért komplex panelprogram elmaradt.
Ráadásul a lakás-takarékpénztári (ltp.) szerződések állami támogatásának megvonása kifutó rendszerben belátható időn belül akár évente 20-30 milliárd forintos forgalomvesztést okozhat
– tájékoztatta a Világgazdaságot Prohászka Rajmund, a Magyar Építőanyag és Építési Termék Szövetség alelnöke, a Magyar Ajtó és Ablak Egyesület volt elnöke.
Az előtakarékoskodók jelentős részben lakásfelújításra és korszerűsítésre, azon belül is mindenekelőtt ablak- és ajtócserére költöttek. A panelprogramosok és a lakás-takarékpénztári ügyfelek adták együttesen a nyílászárópiac forgalmának jelentős részét.
Gyártott értékben a 45-48 milliárd forintos ablakpiac az ajtók és redőnyök árával, beépített értéken számítva bő 100 milliárd forint körül jár, a lakásfelújítások elmaradásából eredő 20-30 százalékos kiesést nem pótolja sem az irodaház-építések, sem az áfakedvezmény miatt ideiglenesen felpörgött újlakás-piac
– mondta a szakember.
Egyelőre elmaradt, azaz a második fél évre csúszott a májusra tervezett áremelés, miután a beszállítók még nem hajtották végre az alapanyag drágulása miatt előre beharangozott átárazásokat. Az ajtó- és ablakgyártók várhatóan szeptember–november között emelik meg átlagosan akár 10 százalékkal is a termékeik árát. Az üzemenként megvalósított, néhol több százmillió forintos gépesítési beruházások eredményeként mára kevesebb élőmunkával, a 12–16 órás üzemidő helyett akár 8 órában is képesek előállítani ugyanazt a mennyiségű terméket.
A teljes cikk a Világgazdaság csütörtöki számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.