Az Egyesült Államokban 2019-ben feleződhet a tavalyi, 3,1 százalékos GDP-növekedés – mondta Blahó Levente a Raiffeisen Bank elemzője a hitelintézet negyedéves elemzői sajtótájékoztatóján. Az új munkahelyek száma gyengül, de továbbra is növekedés figyelhető meg, ami a természetes szaporulatból eredő plusz munkaerőt felszívja, ez azt jelzi, hogy nagy baj nincs a gazdaságban. Április óta több az új munkahely, mint az álláskereső, vagyis elvileg minden dolgozni akaró találhat magának munkát. Blahó Levente hozzátette: a teljes foglalkoztatottság küszöbén vagyunk a Fed (az amerikai jegybank) szerint. A feldolgozóipar, az autóipar és az építőipar sínyli meg leginkább a vámháborút, ezeknek az ágazatoknak az átlagnál kedvezőtlenebbek a kilátásaik. A Fed arra számít, hogy 2021-ben érhető el a 2 százalékos inflációs cél, ugyanakkor a lakossági és a céges várakozások rekord alacsony várakozásokról szólnak. A Raiffeisen Bank elemzője szerint kicsi az esélye a a kamatcsökkentésnek, és ha mégis lép a Fed, akkor is csak egy, vágás jöhet, nem indul majd ciklus. Kamatcsökkentést nem lépnek meg, ha mégis, akkor egy 25 bázispontos lépés jöhet. A piac ezt már beárazta, sőt, idén még további két vágást sem tart kizártnak. Jerome Powell, a Fed elnöke azonban úgy nyilatkozott, hogy a fogyasztó köszöni szépen jól van, és ők adják a gazdaságot.
A kilátások tovább romlottak az EU-ban, öt éve nem látott alacsony ütemű az 1,2 százalékos növekedés – mondta Pálffy Gergely, a Raiffeisen Bank Európai Unió szakértője. A tavalyi év második felétől a növekedés csak a belső erőforrásra támaszkodik, a külkereskedelem fékezi a bővülést, ez pedig elsősorban a feldolgozóipar számára kedvezőtlen. A termelési várakozások már fél éve folyamatosan romlanak. A munkaerőpiac ráadásul a szűk kínlat miatt rendkívül feszes és a gazdaság lanyhulása a béremeléseket is fékezheti, ez pedig a jelenleg jól teljesítő beruházásokra és lakossági fogyasztásra is rányomhatja a bélyegét. A feldolgozóipar bukdácsolása a szolgáltatásokba is átszivároghat, ami szintén kedvezőtlen az összkép szempontjából. A negatív tendenciákat erősíti a kereskedelmi háború miatt kialakult bizonytalanság. Az infláció továbbra is elmarad a céltól, mindössze 1,2 százalék, ennek harmadát ráadásul az energiaárak adják, vagyis a maginfláció 0,8 százalék. Pálffy Gergely hangsúlyozta: hosszútávon is éppencsak 1 százalék feletti az inflációs várakozás. Nem véletlen, hogy felmerül az Európai Központi Bank (EKB) lazításának lehetősége, a következő elnöki tisztséget betöltő Christina Lagarde azonban azt nyilatkozta, hogy nem áll a monetáris irányváltás útjába, ami nyugtatja a piacokat. Az EKB lehetőségei azonban limitáltak. Egyrészt betéti kamatot vághatnak, a jelenlegi -0,4 százalékot 10 bázisponttal csökkenhetik, a piac szeptemberben várja a vágást. Másodsorban az új elnök – várhatóan Christina Lagarde – az év végén, 2020 elején újraindíthatja az állampapírvásárlásokat, ezzel azonban csak kismértékben avatkozhat bele a monetáris politikába az EKB, mivel már most is a kapacitási korlát közelében van az európai jegybank. A Raiffeisen Bank elemzője Olaszország különleges helyzetére hívta fel a figyelmet, ahol GDP-arányosan 130 százalékos az államadósság, és a banki kitettségek is nagyon magasak, ráadásul a helyi bankszektor kezében van az államadósság kétharmada.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.