A magyar inflációs adatok, amelyeket csütörtökön tesznek közzé, várhatóan az árnyomás szinten maradásáról fognak árulkodni, de az üzemanyagok és az élelmiszerek inflációja is okozhat negatív meglepetést – véli Módos Dániel, az OTP elemzője. Előrejelzése szerint szeptember–októbertől akár újra 3 százalék alatti inflációs adatokat láthatunk, ami az év végére 3 százalék körül alakulhat. 2020-ban az alacsonyabb élelmiszerárak okozta bázishatás következtében az éves átlagos infláció 2,5 százalék körül alakulhat.
Az OTP elemzőinek véleménye szerint a mérséklődő inflációs nyomás, a romló nemzetközi környezet és a nagy jegybankok monetáris lazítása miatt a Magyar Nemzeti Bank (MNB) nincs lépéskényszerben. Ezt erősíti az is, hogy a gazdaságpolitika más fontosabb szereplői is olyan lépéseket tettek, amelyek részben leveszik az MNB válláról a terhet. A költségvetés 2020-ra alacsonyabb hiányt tervez, míg az Államadósság Kezelő Központ a MÁP plusz bevezetésével növeli a megtakarítást, és csökkentheti a befektetési célú ingatlanvásárlásokat. Ezek együttesen csökkentik annak az esélyét, hogy a gazdaság túlfűtötté válik, így az MNB-re is kevesebb feladat hárul. Emiatt nem valószínű, hogy szeptemberben a magyar jegybank akár csak jelképes szigorító intézkedést vezet be.
A héten ismét az ázsiai hírek kerülhetnek a középpontba. Múlt pénteken Japán eltávolította Dél-Koreát különleges kereskedelmi státuszú partnereinek listájáról. Sok elemző szerint a most fellángolt vitában csak ürügy az aktuálpolitika, a konfliktus a második világháborútól eredeztethető. Dél-Korea várhatóan nem habozik majd a válaszlépéssel, akár már a hét elején eltávolíthatja Japánt a fehér listáról, hacsak közvetítők segítségével nem sikerül tompítani a konfliktust.
A héten öt ázsiai jegybank is tart monetáris tanácsi ülést. Korábbi kamatcsökkentései után nagy meglepetés lenne az ausztrál és az indiai jegybank további lazító lépése. Nem ez a helyzet azonban Új-Zélandon és a Fülöp-szigeteken, mindkét országban 25 bázispontos kamatcsökkentésre számít az elemzői konszenzus, hozzájuk pedig kisebb eséllyel, de Thaiföld is csatlakozhat.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.