Franciaország részben privatizálja az állami lottóvállalatot (FDJ); Európa második és egyben a világon negyedik legnagyobb szerencsejáték szervező társaságát tőzsdére viszik Párizsban.
Az 1933-ban alapított lottóvállalat egyike azoknak a ritka állami tulajdonú cégeknek, amelynek jó a pénzügyi helyzete. A neve nagyon is ismerős a franciáknak, akik csak tavaly 16 milliárd eurót költöttek el szerencsejátékokra.
Az állam a vállalat tőkéjének legfeljebb 52 százalékát viszi tőzsdére, és 20 százalékos tulajdoni hányadot tart meg. A részvények jegyzése csütörtökön kezdődött el 16,50 és 19,90 eurós ársávban, a tőzsdei kereskedés első napja pedig november 21. lesz.
Az állam az AFP hírügynökség becslése szerint 1,6 és 1,9 milliárd euró bevételhez jut a részleges privatizáció eredményeként, ezt az összeget az innovációs és ipari alap feltöltésére fordítja.
Stéphane Pallez, az FDJ elnök-vezérigazgatója szerint a részvénykibocsátás jó lehetőség arra, hogy egy könnyű termékkel újra érdeklődést váltsanak ki a tőzsde iránt. Bruno Le Maire pénzügyminiszter azt ígérte, hogy a részvények legalább egyharmadát magánszemélyek jegyezhetik le.
A kisbefektetők meggyőzésének érdekében több kedvezményt is nyújtanak: a végleges kibocsátási árhoz képest 2 százalékkal olcsóbban vehetik meg a részvényeket, és minden tíz részvény után ingyen kapnak egyet, ha vállalják, hogy legalább 18 hónapig nem adják el azokat.
A kedvezmények dacára nem garantált az automatikus siker, ugyanis a kisbefektetők jártak a legrosszabbul a 2008-ban kezdődött pénzügyi és gazdasági világválságban. Sokak emlékezetében élénken él még az EDF és a France Télécom elrettentő példája: az Électricité de France (EdF) francia állami energiaszolgáltató konszern 2005-ben, a telekommunikációs szolgáltatásokat nyújtó France Télécom pedig 1997-ben lépett tőzsdére, és részvényeik árfolyama jelenleg sem éri el a kibocsátási árat.
A részleges privatizáció után a francia állam költségvetése továbbra is 3,5 milliárd eurót kasszíroz a lottóvállalattól adóbevételek és társadalombiztosítási járulékok formájában. Emellett évente 380 millió eurót fizet az FDJ azért, hogy 25 évig monopóliuma legyen a lottójátékok és sportfogadások szervezésére és értékesítésére saját lottózóiban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.