BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A bécsi OPEC-ülésre figyel az árupiac

A kiterme­lés­csök­kentési egyezmény meghosszabbítása biztosnak tűnik, a kérdés az, hogy a kvóták további mérséklését támogatja-e Oroszország a szerdán kezdődő OPEC-csúcson.

Érdemi eséssel készült a Brent árfolyama a Bécsben ma kezdődő olajcsúcsra. A Kőolaj-exportáló Országok Szervezetének (OPEC) kétnapos találkozóján

a fő kérdés az, hogy a kartell meghosszabbítja-e a 2020 márciusáig tartó kitermeléscsökkentési megállapodását.

Az előzetes információk szerint az időbeli hosszabbítással nem lesz probléma, azonban a szervezet de facto vezetője, Szaúd-Arábia tovább csökkentené a kitermelési kvótákat, hogy még magasabbra nyomják a nyersanyag árát. A bécsi csúcstalálkozón ma a tagállamok miniszterei egyeztetnek, ekkor főleg protokolltalálkozók történnek, holnap szakmai szintű megbeszélések következnek. A lényeg azonban pénteken lesz, ekkor ül össze az OPEC Plusz, azaz a tagállamok és a megállapodásban részes országok, köztük a világ második legnagyobb olajexportőre, Oroszország.

Fotó: Dado Galdieri / Bloomberg / Getty Images

Azt már tudni, hogy Abdulaziz bin Szalmán herceg, a szaúdi olajminiszter elszántan lobbizik az eredeti egyezményben szereplő, napi 1,2 millió hordós csökkentés kiterjesztéséért, piaci források szerint napi 1,5 millió hordós korláttal lenne elégedett. A szaúdi büdzsé bevételi oldalának több mint 80 százaléka az olajból származik, a költségvetési hiány 2014-ben, az olajár összeomlásakor még 1,6 százalék volt, tavaly már 19.

Elemzők szerint a szunnita királyságnak nagyjából 80-85 dolláros olajárra van szüksége a költségvetési egyensúlyhoz,

ezért elemi érdeke a kitermelés további csökkentése. Szalmán herceg, aki a királyság de facto uralkodójának, Mohammed bin Szalmánnak a féltestvére, az ülésre készülődve kemény hangot ütött meg a részes tagállamokkal szemben: ha a megállapodást aláíró államok nem tartják magukat a kvótákhoz, Szaúd-Arábia nem viseli többé azt a terhet, hogy a saját vállalása fölött teljesít.

Az október végi adatok szerint a tizenegy OPEC-tagból csak öt tartotta kitermelését az előírt kvóta alatt, a megállapodásban részes tíz nem OPEC-tag közül pedig csak hat.

A teljes cikket a Világgazdaság szerdai számában olvashatja

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.