Az év végére elkészülhet Berettyóújfaluban a 194 ágyasra tervezett Büntetés-végrehajtási Egészségügyi Központ. Ezzel mintegy kétszáz új munkahely létesülhet a városban, a dolgozókat jelenleg is toborozzák – közölte a Világgazdasággal Orosz Zoltán, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságának (BVOP) szóvivője. Az új fegyintézetekkel kapcsolatban megjegyezte, hogy a csengeri létesítmény alapkőletételére az első negyedévben kerül sor, a többi létesítmény tervezése még folyik.
Magyarországon harminc büntetés-végrehajtási intézet és három büntetés-végrehajtási intézmény működik. Ezekben összesen 16 630 embert tartanak fogva.
A jogerősen elítéltek közül 312 férfi és 16 nő tölti életfogytig tartó szabadságvesztését a feltételes szabadságra bocsátás lehetősége mellett, és 62 azoknak a száma, akik sohasem szabadulhatnak. A fogvatartottakra felügyelő munkatársak számáról Orosz Zoltán nem kívánt nyilatkozni, ugyanakkor a 2020-as költségvetés szerint az átlagos statisztikai létszámuk 11 391-re tehető.
Az ország valamennyi börtönében biztosítottak a biztonságos fogva tartás személyi feltételei, a kollégák megfelelő létszámmal látják el szolgálati feladataikat
– hangsúlyozta.
A büntetés-végrehajtási létesítményekben dolgozók bérezése kapcsán a BVOP szóvivője elmondta, hogy azt több tényező is befolyásolja, például a végzettség, a szolgálati idő, a beosztás vagy a besorolási kategória.
Ezért pontos összegekről nem tudott beszámolni, de jelezte, hogy a tiszthelyettesek havonta bruttó 230 ezer forint, a tisztek havi bruttó 374 900 forint kezdő fizetésre számíthatnak.
A hivatásos állomány, de egyes kiegészítő elemek kapcsán a rendvédelmi igazgatási jogviszonyban állók is számíthatnak cafetériára, illetve többek között lakhatási támogatást vagy munkába járással kapcsolatos utazási költségtérítést is kaphatnak.
A négy fal között
Évente nő az életfogytiglani börtönre ítélt rabok száma Magyarországon – derül ki a BVOP évkönyveiből. Amíg 1999-ben, a legsúlyosabb büntetés bevezetésének első évében csak egyetlen rabot ítéltek ilyen büntetésre, addig 2005-ben már tízet. A létszám azóta is bővül: 2012-ben huszonöten, 2014-ben negyvenkilencen, 2018-ban pedig ötvenheten voltak az életük végéig raboskodásra ítéltek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.