A koronavírus gazdaságra gyakorolt hatása miatt Kína olajkereslete a 2008. évi pénzügyi válság óta legnagyobb mértékben esett, eközben a Renault úgy döntött, hogy meghosszabbítja vuhani gyárbezárását, a Goldman Sachs szerint pedig akár 5 százalék körüli szintre is lassulhat az ázsiai ország idei GDP-növekedése.
Kínában az olajkereslet a 2008. évi pénzügyi válság óta legnagyobb mértékben,
napi mintegy 3 millió hordóval esett, ami a fogyasztás közel 20 százalékának felel meg.
Kínában tradicionálisan nő a holdújév ünnepnapjai alatt az olajkereslet amiatt, hogy gyakorlatilag a fél ország útnak indul repülővel vagy autóval. Kína a világ legnagyobb olajimportálója 2016 óta, amikor megelőzte az Egyesült Államokat. A kínai keresletalakulás nagyban befolyásolja a kőolaj világpiaci árát.
Kínában napi 14 millió hordó a napi olajfogyasztás.
Az északi-tengeri Brent olajfajta ára január 20-ika óta több mint 10 százalékkal esett. A Brent ára januárban 12 százalékkal, a nyugati féltekén irányadó
WTI amerikai könnyűolajfajta hordónkénti ára 16,3 százalékkal zuhant, ami május óta a legnagyobb csökkenés.
Elemzők szerint az energiahordozó árának további csökkenéséhez vezethet, ha a vezető olajexportáló országok nem fogják vissza olajtermelésüket. Az OPEC és a hozzájuk csatlakozott több más olajexportáló, így Oroszország eredetileg közvetlenül a március 5-ére tervezett kétnapos miniszteri ülés előtt tartotta volna technikai bizottságának találkozóját, de tekintettel a kőolaj árának alakulására, rendkívüli bizottsági ülést hívnak össze, valószínűleg már keddre és röviddel utána a miniszterek is összeülnek.
Piaci szereplők azt mondták, hogy a csökkenő kínai kereslet miatt a múlt héten leálltak az ázsiai országba irányuló latin-amerikai olajszállítások és visszaestek Nyugat-Afrikából.
Kedvezőtlenül érinti a kínai olajfeldolgozókat a keresletcsökkenés. A megcsappant kereslet miatt az olajfinomítók kénytelenek termékeiket tározókba helyezni, ezek kapacitása azonban véges, hamarosan csordultig telnek. Kína legnagyobb olajfeldolgozója, a Sinopec Group termelésének 13-15 százalékos visszafogására készül, erről február 9-éig dönt.
A koronavírus miatt a Renault francia járműgyártó úgy döntött, hogy legalább február 13-áig meghosszabbítja a termelésleállást vuhani gyárában.
Úgy volt, hogy a 2 ezer főt foglalkoztató gyárban február 10-én indul újra a termelés. A Goldman Sachs szerint, ha a kínai kormánynak nem sikerül úrrá lennie a fertőző járványon az első negyedévben,
az ország gazdasági növekedése 5 százalék körülire zuhanhat.
Kína hazai összterméke (GDP) tavaly 6,1 százalékkal nőtt, közel 30 éve legkisebb mértékben bővült. Az idei növekedési célt a parlament márciusban esedékes, szokásos évenkénti plenáris ülésén határozzák majd meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.