A többnyire a pénzügyi piacot sújtó 2008-as válsággal szemben az új koronavírus-fertőzés következményei a teljes gazdaságon csapódnak le, és új kihívást jelentenek az Európai Unió számára – hangoztatta Vincenzo Amendola olasz EU-ügyi miniszter, és súlyos recessziót jósolt az egész európai kontinens számára.
A nemzetközi sajtónak adott interjúban hétfőn Vincenzo Amendola az Európai Központi Bank (EKB) előrejelzéseire hivatkozva kijelentette, az egészségügyi vészhelyzet után „jelentős méretű” pénzügyi-gazdasági vészhelyzet várható.
Úgy vélte, nem a majdnem kizárólag a pénzügyi piacot érintő 2008-as forgatókönyv ismétlődik meg,
a „mostani válság a valós gazdaságot sújtja, a kereslet és kínálat rendszerét, a vállalkozói világ egészét”.
Súlyosbító tényezőnek nevezte, hogy a járvány hatása a gazdaság „teljes világméretű láncán” végigsöpör Kínától az Egyesült Államokig, nem kímélve az eddig erős gazdaságokat sem. Vincenzo Amendola azt mondta, „egy sem lesz az EU huszonhét tagállamából, amelyet nem ér majd el a recesszió”. „Ez egy teljesen új és drámai helyzetet képez, melyhez nincsen használati útmutatás.
Új kihívás, mellyel az unió tagjai csakis egységesen tudnak szembeszállni, nincsen nemzeti megoldás rá, csakis európai” – jelentette ki a római kormány tárca nélküli minisztere.
A baloldali Demokrata Párt (PD) kormányerő politikusa úgy vélte,
az első lépés egy közös és koordinált adópolitika lehet, amelyet minél előbb aktiválni kell a vállalkozások támogatására.
„Európai szövetségről” beszélt, amellyel az EU egységesen tud fellépni a világpiacon a várhatóan jelentősen emelkedő munkanélküliséggel és készpénzhiánnyal szemben.
A többek között a római kormány által is szorgalmazott koronakötvény-kibocsátásról az ezt ellenző észak-európai országoknak azt üzente, az úgynevezett Eurobond „nem az egyes országokat terhelő államadósság megosztását célozza, mivel ezt minden tagállamnak továbbra magának kell rendeznie”.
A koronakötvények „a recesszió közös kockázata elleni választ jelentik” – mondta Vincenzo Amendola. A recesszió az egyetlen, mellyel szemben nem léteznek földrajzi különbségek Európa déli és északi része között – tette hozzá.
Megjegyezte, a koronakötvényekről élénk vita zajlik, mint számos más javaslatról, de az érveket meg kell hallgatni, „semmit nem szabad azonnal lesöpörni az asztalról”. Kifejtette, minden eszközt mérlegelni kell, mely hozzájárulhat az európai újjászületéshez.
Nem lehet a 2008-as politikai magatartást követni több mint tíz év elteltével, ezek új idők és új hozzáállást sürgetnek
- jelentette ki Vincenzo Amendola. Úgy látta, az EU intézményei jelenleg lemaradtak saját európai polgáraik mögött, akik példát mutatnak az egymás iránti szolidaritásban. A megtelt északolasz kórházak intenzív osztályairól Németországba szállított betegeket említette, és a Lombardiába érkező albán orvoscsoportot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.