Az amerikai GDP 4,8 százalékkal zsugorodott az év első három hónapjában az előző negyedévhez képest, a tegnap nyilvánosságra hozott első becslés szerint. Ez jócskán meghaladja a Dow Jones mínusz 3,5 és a Reuters mínusz 4 százalékos várakozását, és ez az első negatív eredmény 2014 első negyedéve óta.
Ennél rosszabbat csak 2008 utolsó három hónapjában tapasztaltak, amikor a globális pénzügyi válság csúcsán 8,4 százalékkal esett vissza az amerikai gazdaság.
A GDP-adat ráadásul még nem is mutatja igazán a koronavírus-járvány okozta károkat, hiszen csak március közepén hozták meg a fertőzés terjedésének megakadályozását célzó korlátozásokat, és állították le a gazdaságot. Az igazi hatás majd a második negyedévben jelentkezik, amikor szinte biztosan két számjegyű, egyes előrejelzések szerint
akár 40 százalékos visszaesés várható.
A járvány élelmiszer-ellátási zavarokkal is fenyegetett, mert a fertőzés miatt sorra zártak be a húsfeldolgozó üzemek, az állattenyésztők pedig a kereslet hiánya miatt elkezdték leölni az állatokat, de legalábbis lassítani a növekedésüket a tápok összetételének megváltoztatásával.
A szupermarketláncok figyelmeztettek, hogy egyes termékek két héten belül eltűnhetnek a boltok polcairól.
A probléma megoldására Donald Trump a védelmi termelési törvényre hivatkozva elnöki rendeletben kötelezte a húsfeldolgozó üzemeket és a vágóhidakat a folyamatos munkavégzésre, de a legveszélyeztetettebb – az idős és krónikus betegséggel küzdő – munkavállalók otthon maradhatnak.
A legnagyobb ágazati szakszervezet nem örül a döntésnek, és a legkorszerűbb védőfelszerelést követeli a dolgozók számára, az állattenyésztők egy része szerint viszont már elkéstek ezzel a lépéssel.
A teljes cikket a Világgazdaság csütörtöki számában olvashatja
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.