Tovább zuhantak a termelői árak Kínában márciusban, miközben az infláció mérséklődött a februári szinthez képest.
Az év harmadik hónapjában a termelői árak éves bázison 1,5 százalékkal zuhantak a februári 0,4 százalékos csökkenés után. Elemzők 1,1 százalékos deflációt jósoltak. A termelői árak Kínában a múlt hónapban a legnagyobb mértékben estek vissza tavaly október óta, akkor 1,6 százalékos zsugorodást jelentettek. Az első negyedévben 0,6 százalékos csökkenést mértek éves összevetésben.
A fogyasztói árindex emelkedése ezzel szemben mérséklődött:
az előző év azonos időszakához képest 4,3 százalékos növekedést mértek a februári 5,2 százalékos adat után. Elemzők 4,8 százalékra számítottak.
Az infláció januárban 5,4 százalékra emelkedett Kínában, amivel csaknem kilencéves csúcsot ért el – 2011 októbere óta ugyanis nem nőtt ekkora mértékben a fogyasztói árindex. A márciusi adat azonban tavaly október óta a legenyhébb áremelkedést tükrözi – akkor 3,8 százalékos inflációt közöltek.
Az első negyedévben a fogyasztói árak 4,9 százalékkal emelkedtek éves összevetésben.
A kínai statisztikai hivatal pénteki közleménye szerint a legnagyobb mértékű – 18,3 százalékos – drágulás az élelmiszerek árában volt megfigyelhető márciusban éves összevetésben. Ez enyhe mérséklődést jelent a februári, 21,9 százalékos emelkedéshez képest.
A statisztikai hivatal számítása szerint az élelmiszerek árának nagy mértékű emelkedése 3,70 százalékkal húzta felfelé a teljes fogyasztói árindexet márciusban.
Az élelmiszerek árát jellemzően elsősorban az ország sertésállományát megtizedelő afrikai sertéspestisjárvány miatt az egekbe szálló disznóhús ára húzza felfelé – a múlt hónapban 116,4 százalékkal emelkedett, ám ez enyhe javulást jelent a februárban közölt, 135,2 százalékos dráguláshoz képest.
Az új koronavírus járvány miatt megcsappant utasforgalom következtében a repülőjegyek árában 28,5 százalékos csökkenést mértek márciusban a tavalyi év azonos időszakához képest.
Az áremelkedés vidéken változatlanul markánsabbnak bizonyult: éves bázison 5,3 százalékkal kapaszkodtak fel a fogyasztói árak az év második hónapjában, szemben a városokban mért 4,0 százalékkal.
Az élelmiszerek és az energiaforrások árát nem tartalmazó maginfláció 1,2 százalékkal emelkedett éves összehasonlításban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.