Az utóbbi években Magyarország, különösen Budapest is központjává vált az úgynevezett startup tevékenységnek, mely olyan nagy növekedési potenciállal rendelkező vállalkozások alapítását jelenti, amelyek többsége termék- vagy üzleti modell innovációjával foglalkozik. A legtöbb startup számára a növekedés egy pontján a pénzügyi befektető megjelenése biztosítja a továbbfejlődés lehetőségét, mely a vállalkozás teljes vagy részbeni értékesítését jelenti, derül ki mindez a hivatal közleményéből.
Általános gyakorlat, hogy a vevők az ilyen vállalati tranzakciók során kikötéseket tesznek, amikkel a vállalkozásokból kiváló tulajdonost (eladót) néhány évig távol tartják attól a piactól, amelybe a vevő a vétel révén beszáll.
Ezt a fajta versenytilalmat a versenyszabályozás – bizonyos keretek között – jogszerűnek ismeri el,
de csak a vállalkozásból teljesen kilépő tulajdonosokra vonatkozóan.
A startup-ok esetében az eladó ötletgazdák gyakran kisebbségi tulajdonosként továbbra is a vállalkozásban maradnak a pénzügyi befektetők mellett
és csak egy későbbi fázisban várható esetleges teljes kilépésük. A GVH mostani döntésében egyértelművé tette, hogy jogszerűen kötelezhetők a kisebbségi tulajdonosként cégben maradó ötletgazdák arra, hogy ne támasszanak párhuzamos versenyt a startup cégnek a kisebbségi tulajdonuk fennállási ideje alatt és az annak jövőbeli megszűnését követő két évig sem.
Jelen döntésével a GVH a startup-okba való befektetést és ezzel a gazdaság számára kiemelkedő értéket termelő innovációs tevékenységet serkenti, mindamellett, hogy a pénzügyi befektetések értékének fennmaradását is támogatja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.