Legfeljebb a szállodák fele nyitott ki Budapesten, egy számjegyű az átlagos foglaltság, így a második féléves forgalom aligha haladja meg a tavalyinak a 25 százalékát – közölte Flesch Tamás, a Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke a Világgazdaság megkeresésére. Hangsúlyozta, hogy a rövidtávú szálláskiadás korlátozását nem ezért és nem most kezdte el szorgalmazni a szállodaszövetség. Az azonban kétségtelen, hogy a koronavírus-járvány miatt kialakult válság felgyorsította az eseményeket, és minden korábbinál fontosabbá tette, hogy a vállalkozások azonos feltételek és kötelezettségek mellett működjenek. Az Airbnb-tevékenység többségében már nem magánemberek kezében van, hanem olyan üzletág, amelyből a budapesti hotelkapacitással egyenlő volumenű kínálat nőtt ki.
A szállodaszövetség által javasolt 120 napos korlátozással a magánemberek számára továbbra is biztosítva lesz a bevételszerzés, a lakáshotelezést azonban szabályozni kell, a törvényalkotás erre mindeddig nem volt felkészülve.
Információink szerint a folyamat felgyorsult, és már nem heteken, hanem akár napokon belül megszülethet a döntés. Lapunk konkrétumokra vonatkozó kérdéseire a Magyar Turisztikai Ügynökség (MTÜ) egyelőre csak annyit válaszolt, hogy az egyeztetések megkezdődtek.
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének kezdeményezésére a kormány és az MTÜ vizsgálja a rövid távú lakáskiadás szabályozásának módját, ami nem egyedülálló Európában
– írták. Londonban, Amszterdamban, Hamburgban és Berlinben is korlátozták már a rövid távú lakáskiadást, ennek következtében csökkent a kiadott lakások száma. Budapesten a szabályozás társadalmi támogatottságát erősítheti, hogy az airbnb-zés nyomán megdrágult a lakásbérlés, míg mostanában a megnövekedett kínálat hatására számottevően csökkentek az árak, a bérlők örömére.
A teljes cikket a Világgazdaság hétfői számában olvashatja!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.