A Pénzügyminisztérium (PM) új, a bruttó hazai termék (GDP) 5,1 százalékos csökkenését prognosztizáló előrejelzése reális, közelebb állhat a végső számhoz, mint a korábbi, 3 százalékos visszaeséssel számoló várakozás – mondta a Világgazdaság kérdésére Nyeste Orsolya, az Erste Bank vezető elemzője.
A második negyedéves mélypont után elindult a kilábalás, amiben az iparnak és a kiskereskedelemnek nagy szerepe van, ugyanakkor a szolgáltatások lassabban érhetik el a válság előtti szintet.
A szakértő hozzátette:
várakozásuk szerint idén 5,8 százalékkal mérséklődik a GDP. Rákossy Balázs, a PM államtitkára csütörtökön lapunk konferenciáján jelentette be, hogy a 2020-as GDP-prognózist mínusz 3 százalékról mínusz 5,1 százalékra rontotta a kormány.
Az Európai Bizottság nyár eleji, 7 százalékos visszaeséssel kalkuláló előrejelzése így már közelebb áll a kormány frissített számához.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója a bruttó hazai termék 5,8 százalékos csökkenésére számít. Tavasszal még mínusz 5,5 százalékkal számolt az elemzőintézet, amit nyárra mínusz 5 százalékra javított, ám a második negyedéves 13,6 százalékos visszaesés, valamint a szolgáltatások és a turizmus alakulását látva rontottak az előrejelzésükön. Palócz Éva szerint a kormány által jelzett 5,1 százalékos GDP-csökkenés nem kizárt, de optimista forgatókönyv.
Ha már tavasszal is nagyobb visszaeséssel számolt volna a PM, akkor a fiskális stimulus is nagyobb léptékű lehetett volna, ami a GDP alakulása szempontjából is kedvezőbb lenne.
A monetáris lazításnak nincs tere – a jegybank már jelezte, hogy a mostani körülmények között nem vág kamatot –, a hitelprogramok kereslete pedig nem éri el a várakozásokat. A második negyedévben az állami beruházások kifejezetten visszafogták a gazdaság teljesítményét, ezért ezen a téren lehetne lépéseket tenni.
Palócz Éva rámutatott:
az őszi intézkedések között a munkaerő védelmére, a fogyasztás ösztönzésére és a humán erőforrások megőrzésére lenne érdemes koncentrálni.
A széles sávban – GDP-arányosan 7–9 százalék – meghatározott deficitcéllal jelentős mozgásteret alakított ki magának a kormány – mutatott rá Nyeste Orsolya. A kormányzati beruházási programok és a jegybanki hitelprogram hatása idén csak mérsékelten támogatja a GDP-t, inkább jövőre lesz érezhető a hatásuk.
Erre ráerősít, hogy 2021-től lesz hozzáférés az uniós helyreállítási alaphoz és a 2021–27-es EU-s költségvetés támogatásaihoz.
Az Erste Bank elemzője szerint az őszi gazdaságvédelmi akciótervben a munkaerőpiacot támogató intézkedések várhatók, például a részmunkaidős foglalkoztatás támogatásának meghosszabbítása. A fogyasztás fellendítése célszerű lenne, ennek a hatása már az idén is érezhető lenne.
Amíg nem lesz vakcina vagy hatékony terápia a vírus ellen, addig a gazdasági szereplők, elsősorban a fogyasztók bizalma sem tér vissza teljesen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.