Az autóiparban a kutatás-fejlesztést, a turizmusban a szintlépést – mint a múzeumok fejlesztése – lenne érdemes támogatni, ugyanakkor az egészségügyre és az oktatásra nagyobb hangsúlyt lehetne fektetni – mondta a Világgazdaságnak Török Zoltán, a Raiffeisen Bank vezető elemzője.
Suppan Gergely, a Takarékbank vezető elemzője szerint érdemes lehet másik szektort is felfuttatni a járműgyártás mellett, az autóipar már a válság előtti szinten pörög, a turizmusban viszont a koronavírus-vakcina megérkezéséig fontos lenne megőrizni a szakképesítést igénylő munkahelyeket.
A Magyar Nemzeti Bank Inflációs jelentésében az elemzők megállapították, hogy a koronavírus a magyar gazdaság erősségét, az autóipart, a turizmust és a beruházásokat támadta meg leginkább, ezen ágazatok nagymértékben hozzájárultak a bruttó hazai termék (GDP) jelentős, 13,6 százalékos visszaeséséhez.
Lapunk kérdésére a jegybanki szakértők elmondták:
a középtávon életképes ágazatokat – így a turizmust – érdemes átmeneti támogatás nyújtásával segíteni.
Az idei második negyedévben az autóiparra, a turizmusra és a szolgáltatásokra épülő gazdaságszerkezet húzta vissza a GDP-t – mutatott rá előadásában Varga Mihály pénzügyminiszter a Magyar Közgazdasági Társaság 58. vándorgyűlésén.
A vendéglátásban új stratégia kidolgozására van szükség, Budapesten a külföldiekre épített az ágazat, de nem működőképes – tette hozzá a miniszter.
Orbán Viktor kormányfő a TV2-nek arról beszélt, hogy fel kell pörgetni a belföldi turizmust, a vidékieket rá kellene venni arra, hogy minél több hétvégét töltsenek Budapesten, valamint nem ártana segíteni a turisztikai vállalkozókat a speciális szabályok – mint például a teraszhasználat – módosításával.
A korporativista, érdekegyeztető elvek mentén lehetne a leghatékonyabban elkölteni az ágazati támogatásokat – magyarázta Török Zoltán. Rendelkezésre állnak azok az eszközök, amelyekkel Magyarország kedvezően jöhet ki az autóipar technológiai transzformációjából.
A Raiffeisen Bank szakértője aláhúzta: ahhoz, hogy a vírushelyzet után is vonzó célpont legyen a magyar főváros, a turizmus fejlesztésére kell koncentrálni.
Suppan Gergely hangsúlyozta:
a budapesti turizmust nem érdemes átállítani, inkább a szakképesített munkaerő megőrzésére érdemes koncentrálni, így megelőzhető, hogy a vakcina elterjedése után szakemberhiány alakuljon ki a külföldi vásárlóerőre szabott csúcséttermekben és luxusszállodákban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.