Az elmúlt években a krónikus munkaerőhiányból fakadó problémák kezelése okozta az egyik legnagyobb nehézséget a cégvezetőknek, ráadásul a munkavállalók váltási hajlandósága is drasztikusan megnőtt. A munkavállalói élmény növelése céljából előtérbe kerültek a különböző juttatások, például a rugalmas munkavégzés lehetősége. Az elmúlt fél évben azonban olyan horderejű változások következtek be a munkavállalók életében, amelyek alapjában változtathatják meg igényeiket a munkáltatóval szemben.
Ugyan a pandémia hatásai miatt még mindig formálódik a munkaerőpiac, de eközben fel kell készülni a megváltozott munkavállalói igényekre.
A Századvég, a Médiapiac és a Lounge Group közös kutatásából kiderült, hogy a több mint ezer megkérdezett munkavállalónak a 66 százalékát érintette valamilyen munkahelybeli változás az elmúlt fél évben, a jelen helyzet ellenére ugyanakkor a válaszadók 59 százaléka elégedett a munkahelyével. A kutatás célja az volt, hogy kiderítsék: a munkavállalókat ért nagyon erőteljes és tartós változás módosította-e az elvárásaikat, és ha igen, hogyan – erre ugyanis fel kell készülniük a vezetőknek.
A felmérés eredményei szerint azok az alkalmazottak, akiknek javultak a munkakörülményeik, vagy rugalmasabb lett a munkavégzésük, elégedettek, továbbá azok is, akiknek csökkent a munkaidejük. Újra visszaigazolódott tehát, hogy
a munkavállalók szeretik a home office-t.
Másfelől viszont mindenkinél elégedetlenebb az, aki nem vesztette el a munkáját, a jövedelme sem csökkent, de a munkahelyén egy másik, új munkakört kapott.
A biztonságérzetre vonatkozó válaszok szerint általános percepcióvá vált, hogy 2020-ban sokkal inkább tartani kell az elbocsátástól, mint 2019-ben – a válaszadók 82 százaléka vélekedik így.
Azok érzik a munkahelyüket és a teljes munkaerőpiacot is a legbizonytalanabbnak, akiknek a munkaidejét csökkentette a munkáltató. Talán érthető ez a bizonytalanság, a munkavállaló gondolhatja azt, hogy a munkaidő-csökkentés utáni következő változás az elbocsátás lesz. Az ebbe a csoportba tartozók kifejezetten elégedettek a jelenlegi munkájukkal, mégis ők azok, akik legkevésbé érzik magukat biztonságban.
Az ötévenkénti munkahelyváltási szándék átlagosan majd 30 százalékkal csökkent. A válaszok szerint elsősorban azok szeretnének most már egy helyen megállapodni, akiket elbocsátottak, azoknak pedig, akiknek a munkakörülményeik javultak, nullára csökkent a váltási szándékuk. Van azonban olyan, a munkában bekövetezett pozitív változás, amely a lojalitásban nem eredményezett számottevő javulást: például a rugalmas munkavégzésre lehetőséget kapó munkavállalók kifejezték, hogy nagyon elégedettek, a munkahelyváltás iránti nyitottságuk azonban nem csökkent annyira látványosan, mint ahogyan ezt a komfortjuk indokolná.
Az elbocsátott, de azóta új munkát kapók 67 százaléka megpróbálkozna a munkakereséssel rögtön a helyzet helyreálltával, mivel valószínűleg valamilyen kényszerhelyzetben dolgoznak most. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy
az előzőeknél is nagyobb lendülettel vágnának bele azonnali munkahelyváltásba azok, akiknek csökkentették a munkaidejüket.
Ennek a csoportnak a 72 százaléka úgy véli, hogy ha a pandémia elmúlik, a mostaninál jobb munkát találhat, de azoknak sem ment el a kedvük az azonnali váltástól, akik amúgy rugalmasabb munkavégzési lehetőségeket kaptak.
A munkahelyelhagyás okait multidimenziós faktorelemzésnek alávetve látni lehet, hogy
a 2020-as évben a klasszikus okok – például a túl sok munka – mellett jól elkülöníthetően jelent meg egy újabb dimenzió, mely a járványhelyzet okozta hatásokat foglalja magában
– véli dr. Pillók Péter, a felmérés előkészítésében és kiértékelésében részt vevő Századvég Alapítvány Társadalomtudományi Kutatócsoportjának igazgatója. A koronavírus, mint a munkahelyváltás oka, főként a K+F, a turizmus és vendéglátás, valamint az egészségügy, szociális ellátás területeken mutatható ki.
Összességében tehát elmondható, hogy a munkavállalók szeretik a home office-t, a rugalmas munkavégzést, de az nem erősítette meg a lojalitásukat még a mostani, bizonytalan környezetben sem. A rugalmas munkavégzési lehetőség alapvető dolog, amelyre valamilyen szabályozott formában szükség van – valószínűleg inkább a folyamatos digitális transzformációban való lépéstartáshoz –, de nem a motivációt segítő faktor.
A kutatás további konklúziója, hogy sok munkavállalói csoportnál a magasabb elégedettségi szinthez egyfajta kivárás társul, és inkább a vertikális kommunikálás hiányáról van szó. Ha a munkavállaló bizonytalan, vagy elégedetlen a munkáltatójával, és ezt nem fejezi ki neki, nem kommunikál vele, az magában rejti a horizontális panaszkodás veszélyeit. Ez pedig megmérgezi a vezetés alatti munkatársak életet és munkáját. Másfelől
a munkaadók erőforrásait valószínűsíthetően felemésztette az elmúlt időszakban magának a változásnak az abszolválása, de annak kommunikációjára, megfelelő közlésére már sok esetben nem jutott idő, vagy nem volt szándék.
A kutatás eredménye szerint a munkavállalók jelentős része valószínűsíthetően arra vár, hogy ha elmúlik a vírushelyzet, akkor stabilizálódnak a cégek, és lehetőségük lesz valamilyen jobb munka megtalálására.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.