BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A vidék lehet az új ciklus nyertese

A Magyarországnak járó 2021–2027-es uniós forrásoknak várhatóan az ötödét, mintegy 2450 milliárd forintot lehet majd terület- és településfejlesztésre fordítani. Az eddigieknél nagyobb hangsúlyt kap a helyi önkormányzati fejlesztések finanszírozása.

A 2021–2027-es uniós ciklusban 51 milliárd euró, a 350-es tervezési árfolyammal számolva 17 850 milliárd forint áll Magyarország rendelkezésére, ebből 35 milliárd euró, azaz 12 250 milliárd forint az előző fejlesztési időszakokból ismert kohéziós és strukturális források formájában. A következő hét év egyik nagy nyertese a vidék lehet, az Innovációs és Technológiai Minisztérium arról tájékoztatta a Világgazdaságot, hogy

az összes kohéziós és strukturális támogatás 20 százaléka fordítható terület- és településfejlesztésre, szemben a 2014 és 2020 közötti 13 százalékos aránnyal.

Ez azt jelenti, hogy a kevésbé fejlett régiók felzárkóztatását segíteni hivatott Versenyképes Magyarország operatív programra (VMOP) ugyanúgy az összes Magyarországnak járó EU-s forrás ötöde jut, mint a közlekedésfejlesztést felölelő Mobilitás operatív programra (Miop).

Az előzetes számítások szerint

a mintegy 2450 milliárd forintnyi uniós támogatást magába foglaló VMOP elsődlegesen a helyi önkormányzati fejlesztéseket finanszírozza, valamint szerepet vállal a kiemelt térségek és gazdasági zónák fejlesztésében és az elmaradott térségek felzárkózásának támogatásában is

– olvasható az operatív program tervezetében. Viszonyításképp: a 2014–2020-as Terület- és településfejlesztési operatív programban (TOP) 13 084 pályázat érkezett be 2091 milliárd forintnyi támogatói igénnyel, ebből az irányító hatóság 8971 projektnek adott zöld jelzést 1450 milliárd forint értékben.

Fotó: Bús Csaba / Petőfi Népe

Az eljárásrendi lekérdezés szerint a kedvezményezettek többsége már eljutott a kifizetésig: 7895 pályázó számlájára összesen 1315 milliárdot utaltak.

A VMOP kiterjed a helyi gazdaság fejlesztésére és a foglalkoztatásra, a települési infrastruktúra, a településüzemeltetés és a helyi közszolgáltatások fejlesztésére.

Hangsúlyos elem, hogy a klímastratégiában szereplő fenntarthatósági szempontoknak érvényesülniük kell az integrált helyi városfejlesztési programokban. Az operatív program keretében lehívható támogatások emellett a helyi jelentőségű turizmus fejlesztésére is felhasználhatók, mint ahogy helyi társadalmi felzárkózási programok szolgálatába is állíthatók.

A program hat prioritási tengelye közül négy szól a vidéknek, ezek a megyei, illetve a térségi szintű, továbbá a turisztikai, valamint a humán fejlesztéseket tömörítik.

A Budapestnek szóló ötödik és hatodik pont az infrastrukturális és ugyancsak a humán fejlesztések mellé rendel forrást.

A települési önkormányzatok által leginkább várt pályázati lehetőségek közt szerepelnek a helyi közlekedési infrastruktúra és szolgáltatások fejlesztései, az informatikai és okostelepülés-projektek, mint ahogy az energiahatékonyságot és a megújuló energia felhasználását elősegítő fejlesztések is. A következő hét évben a beruházási helyszínt kereső nemzetközi nagyvállalatok idecsábítását segítheti, hogy a VMOP-ban lesz lehetőség barnamezős rehabilitációra és a rozsdaövezetek fejlesztésére. És bár a karbonsemlegességet alapvetően a Zöldinfrastruktúra és klímavédelmi operatív program (ZIKOP) hivatott előmozdítani, a VMOP-ban is helyet kapott a helyi zöld és kék infrastruktúra fejlesztése, a helyi klímastratégiákhoz való alkalmazkodás, valamint a helyi környezetvédelmi infrastruktúra és hulladékgazdálkodás fejlesztése. Mindemellett ebben a programban támogatható a gyermekjóléti és az egészségügyi alapellátás, a járóbeteg-szakellátás és az egészségfejlesztési infrastruktúra, valamint a közösségi kultúra és sport is.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.