A második hullámnak egyértelműen nagyobb gazdasági hatásai lesznek, és a munkaerőpiacot is jócskán átalakítja – értékelt a Világgazdaságnak Ficza János, a Cvonline.hu állásportál kommunikációs munkatársa. Kifejtette: vannak olyan ágazatok, ahol már tavasszal is kimagaslóan megnőtt az álláskeresők száma, és valószínűsíthető, hogy ezekben az ágazatokban ezúttal is nehéz időszak várható.
Ide sorolta a vendéglátóiparon kívül a szolgáltatások, az adminisztráció, az ügyfélszolgálatok, a marketing, reklám, a rendezvényszervezés, valamint a HR területét.
Ezekben a kategóriákban nemcsak az álláskeresők száma növekedett, hanem a meghirdetett állásajánlatok száma is erősen csökkent az elmúlt fél év során – tette hozzá Ficza János.
A november 11-től elrendelt kijárási tilalom és egyéb korlátozások súlyosan érintik a vendéglátást és a szabadidő-ágazatba tartozó vállalkozásokat. Mivel az éttermek, a szállodák, valamint az egyéb szórakoztató- és szabadidős létesítmények is bezártak, több százezer munkahely került veszélybe. Azonban a munkaerőpiac az elmúlt hónapokban javuló trendet mutatott: a tavaszi korlátozások idején a munkanélküliség júniusban érte el a csúcsot, és a nyári hónapok alatt folyamatosan javultak a foglalkoztatottsági adatok. Míg a nyár elején rövid időre 5 százalék fölé is emelkedett az állástalanok aránya, augusztusra ismét 4 százalék alá süllyedt, és a foglalkoztatottak száma elérte a 4,5 milliót.
Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője lapunknak megerősítette, hogy
ismét emelkedhet a munkanélküliség a következő hónapokban, azonban a kormány új intézkedései tompíthatják a trendet.
Az elemző úgy véli, hogy
a tavaszihoz hasonló mértékű kirúgási hullámra egyelőre nem kell számítani.
A nehéz helyzetbe került vállalkozásokat adókedvezményekkel és bértámogatással segíti a kormány, cserébe azt várja tőlük, hogy nem bocsátják el az alkalmazottaikat, és a novemberi bérüket is kifizeti. Bodó Sándor, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkára korábban úgy számolt, hogy a vendéglátás és a szabadidő területén több mint 170 ezer, a szálláshelyeknél pedig csaknem 30 ezer munkahely megőrzését segíthetik a legújabb lépések.
Ficza János arra is felhívta a figyelmet, hogy vannak olyan területek, amelyek tavasszal sem érezték meg a koronavírus hatásait:
a kiskereskedelemben például folyamatos a toborzás, és az álláskeresők is nagy számban itt szeretnének elhelyezkedni.
Március óta az állásajánlatok legnagyobb része a gyártás és a termelés területére szólt, a mérnöki és az informatikai területen szintén továbbra is erős maradt a munkaerő-kereslet. Németh Dávid jelezte, hogy az ellátási láncok tavaszihoz hasonló összeroppanása ugyan nem következett be, azonban sok függ attól, hogy miképp alakulnak a megrendelések Európában. Ficza János azt emelte ki, hogy a magyar termelés erősen exportközpontú, a gazdaság nagyban függ a nemzetközi trendektől. Ha a nagyvállalatok továbbra is tudnak külföldre gyártani és szállítani, valószínűsíthető, hogy nem lesz szükség tömeges elbocsátásokra – tette hozzá az állásportál kommunikációs munkatársa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.