A koronavírus-járvány erősödése miatt november végéig elrendelt részleges zárlat további 1 százalékponttal csökkentheti Németország hazai össztermékét (GDP) egy vasárnap ismertetett elemzői becslés szerint.
Az egyik legtekintélyesebb német gazdaságkutató intézet, a kölni IW (Institut der Deutschen Wirtschaft) szerint a hétfőn életbe lépő járványlassító zárlat hatása nemcsak a korábban vártnál nagyobb GDP-csökkenésben mutatkozik majd meg, hanem nagyobb munkanélküliségben is.
Az állástalanok száma az idén 591 ezerrel, jövőre további 15 ezerrel nőhet.
A becslés csak arra az esetre vonatkozik, ha a zárlatot a kormányzati bejelentéseknek megfelelően november végén feloldják. Ha tovább érvényben maradnak az új korlátozó intézkedések, a GDP akár 2 százalékponttal is csökkenhet, és jövőre akár 180 ezerrel is emelkedhet a munkanélküliek száma – emelte ki Michael Hüther, az IW igazgatója a Bild am Sonntag című lapnak nyilatkozva.
Egy másik vezető gazdaságkutató intézet, a berlini DIW (Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung) számításai szerint a több ágazatot kényszerszünetre ítélő rendelkezések 19,3 milliárd euróba (7000 milliárd forint) kerülnek. A legnagyobb – 5,8 milliárd eurós – bevételkiesést az idegenforgalom és a vendéglátás szenvedi el.
A kultúra, a sport és a szórakoztatóipar területén 2,1 milliárd euró, a kiskereskedelemben 1,3 milliárd euró kiesés keletkezhet.
A Welt am Sonntag című lapban ismertetett számítások szerint az újabb zárlat nagy vesztesei közé tartozik a feldolgozóipar is, 5,2 milliárd eurós kieséssel. Megszenvedik a korlátozásokat egy sor további terület vállalkozásai is, például a szállítmányozó cégek és az úgynevezett szépségipar szereplői, például a legtöbb tartományban ugyancsak bezárásra kényszerülő kozmetikai szalonok és tetováló stúdiók.
A szövetségi kormány és a tartományi kormányok megállapodása szerint november 2-tól 30-ig a fertőzésveszéllyel járó közvetlen testi kapcsolatok csökkentése céljából az ország teljes területén bevezetik azt az alapszabályt,
hogy legfeljebb két háztartás tagjai és maximum tíz ember tartózkodhat együtt magán- és közterületen.
Csaknem teljesen leállítják az idegenforgalmat és a vendéglátást, a szállodák így csak üzleti úton lévő vendégeket fogadhatnak, és a vendéglők csak elvitelre főzhetnek. Felfüggesztik a kulturális intézmények – például múzeumok, színházak és mozik -, az amatőrsport-egyesületek és a szabadidő közös eltöltésére szakosodott egyéb intézmények és vállalkozások tevékenységét is.
A megállapodás több pontját tartományonként eltérő módon ültetik át a gyakorlatba, így például míg Bajorországban valamennyi szépségszalon zárva lesz novemberben, Türingiában és Szászországban az eddigi fertőzéshigiéniai óvintézkedések mellett tovább dolgozhatnak a kozmetikusok.
A német gazdaság a harmadik negyedévben, a járvány eddigi legcsendesebb időszakában még lendületben volt, a GDP rekord mértékben, 8,2 százalékkal nőtt az előző három hónaphoz képest, ugyanakkor az egy évvel korábbihoz képest 4,2 százalékkal csökkent.
A szövetségi kormány előrejelzése szerint az Európai Unió legnagyobb gazdasága az év egészét tekintve 5,5 százalékkal csökken, jövőre viszont 4,4 százalékkal növekedik. Az IW szerint a német GDP 2020-ban 6,25 százalékkal csökken, 2021-ben pedig 4,5 százalékkal nő. A DIW 2020-ra 6 százalékos GDP-csökkenést vár, míg 2021-re 4,1 százalékos növekedést jelez előre.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.