BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A hitelmoratórium után derül ki, mennyire fájt a bankoknak a válság

Évtizedek óta nem látott méretű banki és biztosítói tranzakciók kezdődtek 2020-ban, a pandémia fokozta a vásárlási kedvet.

Az elmúlt néhány évben jelentős növekedésen ment keresztül a bankszektor, így van honnan esni

– mondta Bíró Balázs, a Deloitte partnere. Míg 2008-ban kiszáradtak a piacok, mint van likviditás, a régióban nagyon aktív a tranzakciós piac. A gazdasági visszaesés most nem járt likviditási válsággal. A tőkemegfelelés a régióban átlagosan 20 százalék, a hitelezési számok várhatóan romlanak, ami a tőkemegfelelésen is ronthat.

A magas költségek ellenére a bevételarányos megtérülés (ROE) magas a magyar bankszektorban. A régiós vezető bankcsoportok között a negyedik legnagyobb az OTP Bank, kilenc országban van jelen. Elsősorban felvásárlásokkal terjeszkedett a hitelintézet, azonban Szlovákiából kivonult, eladta az operációját. Az OTP a teljes közép-kelet európai piac 5,3 százalékát tartja a kezében.

A régióban van tere a konszolidációnak, a koronavírus ráadásul felgyorsítja ezt a folyamatot.

Magyarországon nagyob sok pici bank van, így nem hatékony a szektor. Ritka, hogy 8-12 közepes bank van egy akkora országban, mint Magyarország, sokkal inkább a 3-4 domináns szereplő a jellemző. Ez alapján van tere a konszolidációnak. A nagy hármas összeolvadást még nem tartalmazzák az adatok, de az látható, hogy

a 80-as évek óta nem volt olyan nagy tranzakció a magyar piacon, mint az MKB Bank, a Takarékbank és a Budapest Bank egybeolvadása.

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

A tranzakciós aktivitás nem lassult, hanem egyenesen gyorsult 2020-ban, a régióban a Baltikumban és Szerbiában a legaktívabbak a hitelintézetek. Az elmúlt öt évben az OTP volt a legaktívabb vevő 8 tranzakcióval, őket a lengyel állam követte. A Societe General a legaktívabb eladó volt 6 értékesítéssel, valamint a Raiffeisen is több kisebb operációját értékesítette. Jellemzően a nem hatékonyan működő bankok hagyják el a régiót. Márton Albert, a Deloitte partnere rámutatott: új szereplők megjelenése nem várható, a piac kicsi és inkább a konszolidációs stratégia lehet a domináns.

A régiós bankok 39 százaléka U alakú kilábalást vár, míg a magyar banki vezetők fele V alakú talpraállásra számít.

Mivel a felmérés a második járványhullám előtt készült, ezért most már valószínűleg pesszimistább lenne a jövőkép. A befektetők többsége viszont W alakú kilábalásra számít. A hitelkihelyezés a túlnyomó többség szerint 2020-ban és csökkenni fog, 2021-ben enyhe mérséklődést, enyhe növekedést várnak a bankok. A nem teljesítő hitelek (NPL) aránya 0-3 százalékponttal nőhet a lakossági és vállalati szegmensben egyaránt, de a magyar bankárok egy kicsivel optimistábbak. Elsősorban a fedezetlen lakossági hitelek NPL-rátája nőhet.

Az NPL ráta növekedése és a ROE csökkenése várható – válaszolták a szakértők a Világgazdaság kérdésére. A hiteloratórium kapcsán nagy a bizonytalanság, a nem teljesítő hitelek aránya nehezen mérhető, a valós fizetési képességet nem tudják felmérni a hitelintézetek. A bankok persze számolnak a rejtett NPL-generálódással, a valós képet azonban a moratórium lejárata után, 2021 második felében látjuk majd. Most nem a késedelmes napok számát kell nézni, hanem a bankszámlákra beérkező jövedelmeket, ez ugyanis most a legjobb indikátor. A ROE idén és jövőre attól függ, hogy a bankoknak mennyire sikerül eltalálnia a pontos NPL-t, ez döntheti el a tényleges jövedelmezőséget.

Az elmúlt évtizedek legnagyobb biztosítói kivonulása

A nem élet ág erőteljesen nőtt 2019-ig, a több és drágább autóknak köszönhetően, míg az életág bővülése megállt – magyarázta a biztosítási szektor jellemzőit Vajda Zsolt, a Deloitte igazgatója. Hosszútávon az életbiztosítás is felfuthat a gazdasági növekedésnek köszönhetően, az alacsony hozamkörnyezet eddig gátolta az életág növekedését. A kárhányad 0,5 százalékponttal csökkent, a koronavírus nem élet ágon kedvező volt a kevesebb autóbalesetnek köszönhetően.

Hosszú távon 4-5 régiós nagy csoport maradhat – húzta alá Molnár Dániel, a Deloitte igazgatója. A 2018-as aktív tranzakciós év után 2020 ismét erős lett. A tavalyi évet az Axa régióból való kivonulása jellemezte. Idén az Aegon kivonulás a leginkább meghatározó, 17 tranzakcióból 8 kötehető hozzájuk. Organikusan nehéz növekedni, viszont most jó áron lehet kiszállni. A Vienna Insurance Group a legdominánsabb vásárló 13 tranzakcióval, a legnagyobb kiszállók a Munich RE és az Aegon voltak. A magyar Aegon adta a régiós profit nagyját, 30 százalék körüli ROE-val dolgozott a biztosító, ugyanakkor jelentős osztalékokat fizetett ki az anyavállalatnak.

Az Aegon tranzakció volt Magyarország legnagyobb üzlete az elmúlt években.

A konszolidáció folytatódhat a magyar piacon, a GDP-növekedést meghaladóan bővülő bruttó díjbevételek várhatóak. A méretgazdaságosság elérése mostanra kimondott tényező a biztosítóknál. A piaci folyamatok fragmentáltak, így van tere a konszolidációnak. A pandémia hatása egyelőre nem látszik a biztosítók árazásában.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.