Magyarország bruttó áramigénye és a termelése is nőtt októberben a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal összeállítása szerint, a napi bruttó rendszerterhelés pedig nyolc munkanapon is nagyobb volt az elmúlt öt év legmagasabb októberi értékénél.
A bruttó felhasználás 1,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit.
A hazai termelés felét nukleáris, 13 százalékát korszerű kombinált ciklusú gázturbinás (CCGT), 13 százalékát lignitalapú, 6 százalékát pedig alacsonyabb hatékonyságú CCGT-termelőegységek adták. Az igények kielégítésébe azonban nagy, 39 százalékos súllyal besegített az import is, és persze hazai termelés is kelhetett el külföldön.
Karbantartások miatt viszonylag kevés kapacitás esett ki a vizsgált hónapban: a korszerű CCGT-k nagy kihasználtsággal üzemeltek, az alacsonyabb hatékonyságúakat pedig jellemzően akkor indították be, amikor a szabályozási piac igényelte.
A hónap során a Gönyűi Erőmű és a Dunamenti G3 blokk mellett a BERT és a nukleáris alapú Paksi Atomerőmű is szinte folyamatosan termelt. A gázerőművek kihasználtsága elmaradt ugyan az egy évvel korábbitól, de ezt – mutatnak rá az elemzésben – a regionális hatásokra visszavezethető tavalyi extrém magas kihasználtság okozta.
A szállítás volumenét – ezzel az árakat is – befolyásoló határkeresztező importkapacitások novemberben több ízben is éppen akkor szűkültek, amikor a használatuk iránti igény a csúcsra nőtt. Erre az Ausztria felőli behozatal esetében három napon át volt példa, ekkor 800 megawatt helyett csak 600-650 megawattot lehetett használni, Szlovákia felől öt alkalommal a nap 24 órájában és további három napon át csúcsidőben csökkent a kapacitás.
A hónap folyamán a villamos energia észak–déli irányú áramlása volt jellemző, kivéve az október 12-vel kezdődő hetet, amikor a megugró horvátországi és romániai széltermelés miatt leállt a balkáni importkereslet.
Magyarország Ausztria és Szlovákia irányából jellemzően importált, Ukrajna felől folyamatos volt a kétirányú kereskedelmi áramlás, Románia irányába jellemzően exportált.
A szerb és a horvát határon Magyarország csak néhány napig volt nettó importpozícióban.
Az áram árát befolyásoló európai tényezőárak – a földgáz kivételével – mintegy 10 százalékkal csökkentek októberben. A magyarországi éves termék ára mintegy 8 százalékkal esett, a hónap végén 45,5 eurón stabilizálódott megawattórántként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.