BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Közelebb kerültek az álláspontok a minimálbér ügyében

Történt előremozdulás az idei minimálbér emeléssel kapcsolatos tárgyalásokon, a jövő héten lehet megállapodás.

Konstruktívan, jó hangulatban zajlott a munkáltatói és a munkavállalói szervezetek közti egyeztetés pénteken a minimálbér idei összege ügyében – állították a Népszava érdeklődésére egybehangzóan a megbeszélés résztvevői. Azt is elmondták, hogy abban állapodtak meg: a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumának (VKF) következő üléséig nem akarnak további nyilvános vitát, így nem kívánnak a kérdésben nyilatkozni. Kordás László, a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke annyit elárult a Népszavnak, hogy „történt előremozdulás”.

Fotó: Shutterstock

A Világgazdaság korábban arról számolt be, hogy, vélhetően a pénteki tárgyaláson már lesz előrelépés ez ügyben. Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke ugyanis lapunknak elmondta, a tárgyalásokban résztvevő hat szervezet között vannak törésvonalak, de törekednek a mielőbbi megegyezésre.

Az elnök azt is kiemelte, hogy

a szövetséggel kidolgoztak egy olyan képletet, amely a minimálbér emelését a GDP és az infláció mértékének figyelembevételével határozta volna meg, ezt azonban elvetették a felek.

Hozzátette, vannak olyan munkáltatók, amelyek a 4 százalékos emelésen is gondolkodnak, fontos azonban, hogy olyan döntés szülessen, amely nem veszélyezteti a vállalkozások pénzügyi stabilitását.

Tavaly a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán (VKF) huszonnégyszer ült össze, öt év végi találkozó napirendjén szerepelt a 2021-es minimálbér és a garantált bérminimum. Az egyeztetések annak ellenére sem vezettek megállapodáshoz, hogy a munkaadók és a munkavállalók javaslatai nem estek áthidalhatatlanul távol egymástól. A megállapodást elsősorban a koronavírus miatti gazdasági bizonytalanságok nehezítették.

Tavaly 8 százalékkal emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum.

A minimálbér bruttó összege 2020 januárjától 161 ezer forint, ez több mint kétszerese a 2010-es 73 500 forintnak. A garantált bérminimum az elmúlt évtized eleje óta 89 500 forintról 135 százalékkal, 210 600 forintra emelkedett.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.