Az Európai Központi Bank (EKB) következő ülésén nem várható érdemi változtatás a monetáris kondíciókban. Ugyanakkor az kiderülhet, hogy az EKB kíván-e monetáris politikai választ adni a romló növekedési kilátásokra, illetve hogy számíthat-e a piac a korábban az emelkedő hosszú hozamok miatt beígért, nagyobb intenzitású eszközvásárlásra – mondta Tardos Gergely, az OTP Elemzési Központ szakértője.
Szerinte a járvány nyomán bevezetett szigorúbb intézkedések miatt gyengén kezdheti az évet az európai gazdaság.
Ráadásul a múlt heti, a vártnál lényegesen rosszabb ipari termelési adatok és az előző negyedévhez képest visszaesést mutató kiskereskedelmi forgalom is gyenge évkezdetre utal. Ezzel egybecseng az is, hogy a népesség átoltásának folyamata kifejezetten lassú az Egyesült Államokhoz és az Egyesült Királysághoz viszonyítva.
Továbbá újabb, hónapokban mérhető csúszást okozhat a Jonhson & Johnson és az AstraZeneca vakcinája körüli felfordulás.
Az sem könnyíti a helyzetet, hogy rövid távon megugrik az infláció, részben a bázishatás, részben pedig egyéb technikai okok (adóintézkedések, súlyok változása a fogyasztói kosárban) következtében. Középtávon ugyanis továbbra is az alacsony áremelkedés okoz problémát, hiszen a lassú növekedés és a megfelelő költségvetési támogatás hiánya miatt 2022-től ismét érdemben a cél alá süllyedhet az infláció. Így, miközben a gazdasági környezet alapján lenne helye nagyobb monetáris támogatásnak az eurózónában, nincs igazán módja rá az EKB-nak.
Az elemzők várakozásai szerint a járványügyi korlátozások miatt a gazdaság kilábalásának megtorpanásáról árulkodnak majd a Markit gazdaságkutató intézet áprilisi beszerzésimenedzser-indexei (BMI) az eurózónában. A szolgáltató szektor esetében az elmúlt hónapokban is folyamatosan az aktivitás csökkenését jelző, 50 pont alatti értékeket láthattunk, miután a szolgáltatási szektor a pandémia kezdete óta nagyrészt csak kisebb-nagyobb korlátozások mellett vagy egyáltalán nem működött.
A feldolgozóiparban a második hullám miatti lezárások lényegesen kisebb fennakadást okoztak, mint a tavaly tavasziak, és az ősszel látott kis megtorpanást fokozatos emelkedés követte. Az áprilisi adat megtörheti ezt a trendet, amely a járvány mellett már a globális félvezetőhiány okozta kapacitásproblémák jele lehet.
Az Egyesült Államokban azonban az idén folyamatosan javuló BMI-k további emelkedésére számítanak az elemzők, miután a jó tempóban zajló oltási programnak köszönhetően több államban részlegesen vagy teljesen feloldották a korlátozásokat. Ráadásul, bár láthatunk némi emelkedést az új koronavírus esetszámaiban, jelentős gyorsulásról egyelőre nincs szó. Ehhez hasonlóan az Egyesült Királyságban is a beszerzésimenedzser-index javulása várható, miután a rendkívül magas átoltottság mellett már elkezdődött a fokozatos nyitás – mondta Váradi Beáta, az OTP Elemzési Központ szenior szakértője.
Úgy véli, a beérkező adatok megerősítik azt a várakozást, hogy az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban a második negyedévben erőteljes kilábalás kezdődik, míg az eurózónában ez a harmadik negyedévre tolódik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.