BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Maradhatnak a kvóták

Mégsem nő olyan dinamikusan a világ olajigénye, mint azt az OPEC+ korábban várta, ezért a termelési kvótákat sem érdemes emelni a kartell csütörtöki ülésén.

Félszázalékos csökkenés után lassú emelkedésnek indult az irányadó kőolajtermékek hordónkénti jegyzésára szerdán, a piac az OPEC+ csütörtöki találkozója előtt láthatóan kivárt. Szerdán a kartell bejelentette, hogy korábbi prognózisához képest napi 300 ezer hordóval kisebb globális keresletnövekedésre számít:

a frissített várakozás szerint napi 5,6 millió hordó lehet a pluszolajigény.

Fotó: Getty Images

A Reuters úgy tudja, az elhúzódó járványhelyzet miatt pesszimistábbak a vezető olajtermelők, de szerepet játszott az is, hogy az év elején még meredeken zuhanó olajkészletek az elmúlt hetekben már csak lassan apadtak (a piacon contango van, azaz a legközelebbi határidős ár magasabb az azonnalinál, ez pedig a nagyobb készlethalmozásra ösztönöz).

A koronavírus-járvány kitörése óta az OPEC és szövetségesei többször módosították a piacra vitt mennyiséget, így

a visszafogott kitermelés napi 7 millió hordóval marad el a kvótáktól, amit februárban Szaúd-Arábia önkéntes vállalást téve egymillióval megtoldott.

Az előzetes hírek szerint az OPEC vezető tagállama kész az olajtermelési korlátozás továbbgörgetésére, mint ahogy saját vállalását is meghosszabbítaná. A JPMorgan is óvatos lépésre számít az olajminiszterektől, a kitermelési limitek a bank szerint is változatlanok maradhatnak, a szaúdiak extra volumencsökkentése pedig egészen június végéig fennmaradhat.

Az OPEC+ csütörtöki döntését segítheti a szerdán közölt Reuters-felmérés is, amely szerint stabilan 60 dollár feletti olajár várható idén, mivel az oltások ütemezése egyértelműen fellendíti a keresletet, a fő termelők pedig továbbra is kordában tartják a kínálatot. A 48 olajipari elemző várakozása alapján

idén 63,12 dolláron átlagolódhat a Brent típus jegyzésára, egy hónapja még 59,07 dollár volt a konszenzus, míg a 2021-es átlagár eddig 59,36 dollár.

Marshall Steeves, az IEG Vantege szektorelemzője kiemelte: a 60 dolláros árszint kulcsfontosságú, e fölött egyre több amerikai palatermelő mező nyereséges, ami a termelés fokozására ösztönzi a tengerentúli cégeket. A szakértő szerint a 70 dolláros Brent-jegyzésár esetleges elérése pedig már Szaúd-Arábiát is meggyőzné, hogy célszerű a termelést bővítenie.

Az Intesa Sanpaolo elemzője, Daniela Corsini közben arra figyelmeztetett, hogy az egyre magasabb olajár láttán az OPEC+ tagjainak renitens része elcsábulhat és túlteljesítheti a kvótákban vállalt értékesítési mennyiséget. Egy hónapja az OPEC+ meglepetést és olajárralit okozott azzal, hogy szinten tartották a termelést, csak Oroszország és Kazahsztán emelhetett kisebb mértékben.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.