Félszázalékos csökkenés után lassú emelkedésnek indult az irányadó kőolajtermékek hordónkénti jegyzésára szerdán, a piac az OPEC+ csütörtöki találkozója előtt láthatóan kivárt. Szerdán a kartell bejelentette, hogy korábbi prognózisához képest napi 300 ezer hordóval kisebb globális keresletnövekedésre számít:
a frissített várakozás szerint napi 5,6 millió hordó lehet a pluszolajigény.
A Reuters úgy tudja, az elhúzódó járványhelyzet miatt pesszimistábbak a vezető olajtermelők, de szerepet játszott az is, hogy az év elején még meredeken zuhanó olajkészletek az elmúlt hetekben már csak lassan apadtak (a piacon contango van, azaz a legközelebbi határidős ár magasabb az azonnalinál, ez pedig a nagyobb készlethalmozásra ösztönöz).
A koronavírus-járvány kitörése óta az OPEC és szövetségesei többször módosították a piacra vitt mennyiséget, így
a visszafogott kitermelés napi 7 millió hordóval marad el a kvótáktól, amit februárban Szaúd-Arábia önkéntes vállalást téve egymillióval megtoldott.
Az előzetes hírek szerint az OPEC vezető tagállama kész az olajtermelési korlátozás továbbgörgetésére, mint ahogy saját vállalását is meghosszabbítaná. A JPMorgan is óvatos lépésre számít az olajminiszterektől, a kitermelési limitek a bank szerint is változatlanok maradhatnak, a szaúdiak extra volumencsökkentése pedig egészen június végéig fennmaradhat.
Az OPEC+ csütörtöki döntését segítheti a szerdán közölt Reuters-felmérés is, amely szerint stabilan 60 dollár feletti olajár várható idén, mivel az oltások ütemezése egyértelműen fellendíti a keresletet, a fő termelők pedig továbbra is kordában tartják a kínálatot. A 48 olajipari elemző várakozása alapján
idén 63,12 dolláron átlagolódhat a Brent típus jegyzésára, egy hónapja még 59,07 dollár volt a konszenzus, míg a 2021-es átlagár eddig 59,36 dollár.
Marshall Steeves, az IEG Vantege szektorelemzője kiemelte: a 60 dolláros árszint kulcsfontosságú, e fölött egyre több amerikai palatermelő mező nyereséges, ami a termelés fokozására ösztönzi a tengerentúli cégeket. A szakértő szerint a 70 dolláros Brent-jegyzésár esetleges elérése pedig már Szaúd-Arábiát is meggyőzné, hogy célszerű a termelést bővítenie.
Az Intesa Sanpaolo elemzője, Daniela Corsini közben arra figyelmeztetett, hogy az egyre magasabb olajár láttán az OPEC+ tagjainak renitens része elcsábulhat és túlteljesítheti a kvótákban vállalt értékesítési mennyiséget. Egy hónapja az OPEC+ meglepetést és olajárralit okozott azzal, hogy szinten tartották a termelést, csak Oroszország és Kazahsztán emelhetett kisebb mértékben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.