Az idegenforgalom drámai összeomlása
21 milliárd eurót söpört ki Portugália GDP-jéből 2020-ban
– állapította meg az Utazási és Turisztikai Világtanács (WTTC) az ibériai ország éves gazdasági hatásvizsgálatáról készült jelentésében (Economic Impact Report). Miután a szektor bővülése zsinórban tíz éven keresztül túlszárnyalta a portugál gazdaság növekedésének ütemét, tavaly a hozzájárulása az ország nemzeti jövedelméhez az előző évhez képest 56 százalékkal, 16 milliárd euróra, 17-ről 8 százalékra csökkent – tették hozzá.
A vendéglátást porig romboló korlátozások totálisan befagyasztották a beutazóturizmust, ez országszerte mintegy
160 ezer munkahely elvesztését okozta az ágazatban.
A 2019-ben még több mint egymillió embernek munkát adó turisztikai cégek tavaly már csupán 843 ezer állást tudtak fenntartani, azaz a visszaesés már akkor 16 százalékos volt.
Az összkép azonban még ennél is sokkal sötétebb lenne a WTTC szerint, ha a lisszaboni kormány nem léptette volna életbe munkahelyvédelmi intézkedéseit, amelyek több ezer vállalkozás és munkavállaló számára kínáltak és kínálnak mentőövet. A szervezet ugyanakkor úgy látja, a kormányzati segítségnyújtás részben el is fedi a veszteségek mértékét és azok pusztító társadalmi hatásának valódi dimenzióit.
Az elbocsátások megrázták a mediterrán ország egész idegenforgalmi ökoszisztémáját, különösen az iparág nagyjából 80 százalékát adó kkv-szektort. Ráadásul mivel hagyományosan számos nő, fiatal és kisebbségi munkavállaló dolgozik az idegenforgalomban, ezeket a társadalmi rétegeket is súlyosan érintették a szigorú rendszabályok következményei. A riport kitér az idegenforgalmi bevételek alakulására is, és kimutatja, hogy a belföldi látogatók 49, míg a külföldi turisták 64 százalékkal költöttek kevesebbet 2020-ban, mint egy évvel korábban.
Gloria Guevara, a WTTC elnök-vezérigazgatója a tragikus adatok dacára a jelentés kapcsán kiemelte, hogy az oltási kampánynak köszönhetően most már alapos okkal lehet bízni a fordulatban, hiszen a kormány tervei szerint
Portugália felnőtt lakosságának 70 százaléka a nyár végéig hozzájut a vakcinához.
Mint mondta, ha tovább gyorsul az oltások beadása, illetve egy átfogó tesztelési szisztéma bevezetésének eredményeként még a nyári szezon kezdete előtt enyhítik a szigorításokat, és Lisszabon világos ütemtervet is kidolgoz az utasforgalom beindítására, akkor a szektor még az idén visszanyerheti a 160 ezer elvesztett állást.
A világtanács elnöke mindazonáltal azt is hangsúlyozta, hogy a luzitán gazdaság számára vitális jelentőségű a nemzetközi turistaforgalom, csak mielőbbi lazítással kerülheti el az ország, hogy még egy borzasztó évet kelljen átélnie. Idézte a WTTC kutatásainak eredményét, amely szerint ha a külföldi turisták legkésőbb júniustól – a biztonsági feltételek érvényesítése mellett – beutazhatnak az országba, akkor ebben az évben az idegenforgalmi szektor 2020-hoz viszonyítva 49 százalékkal növelheti hozzájárulását a bruttó hazai termékhez Portugáliában.
A korlátozások feloldása – véli a WTTC – csak egy tudományos alapokon nyugvó keretrendszer bevezetésével érhető el, ideértve az indulás előtti gyorstesztelést, az egészségügyi és higiéniai protokollok fokozott alkalmazását, valamint a kötelező maszkviselést. Emellett a szervezet üdvözli a portugál kormány döntését, hogy rendszeresítik az Európai Bizottság által javasolt digitális zöldigazolványt, amely tanúsítja: birtokosa vagy megkapta a koronavírustól védő oltást, vagy negatív teszteredménnyel rendelkezik, vagy már felgyógyult a betegségből.
Ezek az intézkedések teszik lehetővé a WTTC szerint, hogy az Ibériai-félsziget kisebbik országa pótolhassa a világjárvány miatt elvesztett rengeteg munkahelyet. Azonkívül mérsékelhetik a turisztikai tevékenységből élő helyi közösségeket sújtó szörnyű társadalmi következményeket is.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.