Várhatóan rendkívüli ütemben emelkednek még jövőre is a globális államadósság-ráták a koronavírus-járvány gazdasági kárainak enyhítését célzó költségvetési kiadások miatt, és ebben a környezetben kockázatos lenne arra számítani, hogy az alacsony kamatok hosszú távon fennmaradnak, költségvetési kiigazítások nélkül is elviselhetővé téve a magas adósságterheket – áll a Fitch Ratings pénteken Londonban ismertetett globális adósságdinamikai áttekintésében.
A nemzetközi hitelminősítő közölte:
várakozása szerint a világgazdasági szintű államadósság 2022-re eléri 95 ezer milliárd dollárt. Ez 40 százalékkal haladná meg a 2019-ben – a koronavírus-világjárvány előtti utolsó teljes évben – mért szintet.
A Fitch Ratings előrejelzése szerint a hazai össztermékhez (GDP) mért államadósság-ráták mediánértéke a fejlett és a feltörekvő térségben egyaránt 61 százalék körül lesz az idén, és jövőre 65 százalék környékére emelkedik.
A feltörekvő gazdaságok GDP-arányos kamatkötelezettségeinek mediánja ugyanakkor 2,5 százalék lesz az idén, számottevően magasabb, mint a fejlett ipari térségé, amely a Fitch prognózisa szerint 2021-ben nem haladja meg az 1,2 százalékot.
A hitelminősítő tanulmánya kimutatja, hogy a globális államadósság már tavaly tízezer milliárd dollárral emelkedett, és 2020 végén – éves átlagos átváltási árfolyamokon számolva – elérte a 78 ezer milliárd dollárt, a világgazdasági szintű GDP-érték 94 százalékát.
A Fitch Ratings londoni elemzőinek előrejelzése szerint
az idén is hasonló mértékű emelkedés várható, a globális államadósság 2021-ben eléri a 88 ezer milliárd dollárt, jövőre innen emelkedik tovább immár kisebb ütemben a cég által valószínűsített 95 ezer milliárd dollárra.
Az e forgatókönyv alapján három év alatt bekövetkező 27 ezer milliárd dolláros adósságtömeg-növekedés nominálértéken példátlan, de százalékos arányban számolva a kétezres évek eleje óta már előfordult ilyen ütemű növekedés három évi időszakokban – áll a Fitch péntek este Londonban ismertetett tanulmányában.
A cég 2021 egészére robusztus, 6,1 százalékos világgazdasági növekedést vár, de ezzel együtt is azzal számol, hogy a globális államadósság nominálisan és GDP-arányosan egyaránt tovább emelkedik.
Ez megfelel a múltbeli gazdasági ciklusok dinamikájának, valamint az egy évtizeddel ezelőtti világgazdasági és euróövezerti válságok tapasztalatainak is, mivel a közfinanszírozás konszolidációja rendszerint késleltetve követi a reálgazdasági kilábalást – áll a Fitch Ratings elemzésében.
A hitelminősítő ugyanakkor felhívja a figyelmet arra is, hogy a mostani államadósság alapján az effektív kamatszint akár csekély mértékű emelkedése is jelentős költségvetési teherrel járna.
A Fitch Ratings közölte: előrejelzése szerint a fejlett gazdaságok kormányainak kamatfizetési kötelezettsége 2022-ben – átlagos éves átváltási árfolyamokon számolva – 948 milliárd dollár lesz, 1,4 százalékos feltételezett effektív kamat mellett.
A cég szerint azonban ha az effektív kamatszint nem 1,4 százalék, hanem – 2019-hez hasonlóan – 1,8 százalék lenne jövőre, a fejlett gazdaságok államadósságainak kamatfizetési kötelezettsége 27 százalékkal 1200 milliárd dollárra emelkedne.
Ez azt jelenti, hogy az effektív kamatszint minden 100 bázispontos emelkedése jövőre 66,6 milliárd dollárral emelné a fejlett gazdaságok szuverén kamatfizetési kötelezettségeit – áll a Fitch tanulmányában.
A cég következtetése mindezek alapján az, hogy az adósságállomány csökkentéséhez a következő években globális államháztartási kiigazításokra is szükség lesz, mert kockázatokkal jár csak az alacsony kamatok tartósságában bízni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.