A nyugalom megőrzését és a feszültség enyhítését sürgette csütörtökön az Európai Bizottság, miután a brit és a francia haditengerészet is járőrhajókat küldött Jersey partjaihoz, előbbi elővigyázatosságból és a helyzet megfigyelésére, utóbbi pedig a tiltakozó halászhajók kíséretére. A hadihajók bevetése a két NATO-szövetséges vitájának drámai éleződését jelenti a halászat jogok miatt. Már az Európai Unió és az Egyesült Királyság jövőbeni kapcsolatait rendező megállapodás tárgyalásakor is ez volt az egyik legnehezebben rendezett kérdés, és a francia halászok az egyezmény év eleji életbelépése után is arra panaszkodtak, hogy a britek hátrányosan megkülönböztetik őket.
Két haditengerészeti járőrhajót küldött a brit kormány Jersey partjaihoz a „helyzet megfigyelésére”.
A helyzetet a héten az új engedélyezési rendszer élezte ki, amelyet a Csatorna-szigetek egyik tagja, Jersey vezetett be.
A 108 ezer lakosú sziget nem része az Egyesült Királyságnak, de a brit korona külső függő területei közé tartozik, az önkormányzata pedig szigorú feltételekhez kötötte a halászatot. A francia halászhajók akkor kaphatnak engedélyt a térségben, ha GPS-adatokkal igazolni tudják, hogy 2012 és 2016 között is tevékenykedtek itt, és rendelkezniük kell nyomkövető rendszerrel.
Párizs szerint erről velük nem konzultáltak, így a szabályozás érvénytelen.
A francia kormány már korábban azzal fenyegetett, hogy korlátozni fogja a brit pénzügyi szolgáltatók hozzáférését az uniós piachoz, ha a halászait nem kezelik tisztességesen, Annick Girardin tengerészeti miniszter pedig felvetette annak lehetőségét, hogy elzárják Jersey áramellátását.
https://www.vg.hu/galeria/farkasszemet-neztek-a-francia-halaszok-es-a-brit-matrozok/
A sziget az áram 95 százalékát Franciaországból kapja három tenger alatti kábelen keresztül. David Sellam, a bretagne-i és normandiai tengerészeti hivatal vezetője még messzebb ment. „Készen állunk a háborúra. Térdre kényszerítjük Jersey-t, ha kell” – idézte őt a Daily Mail című brit lap. A Sky News jelentése szerint Franciaország bezárja a Csatorna-szigeteken lévő képviseletét, és leállítja az importot Jersey-ről.
Egy nagyjából 50-60 hajóból álló francia halászflotta
csütörtök hajnalban tiltakozásképpen felvonult a Jersey-n lévő St. Helier kikötőjénél, de brit sajtóbeszámolók szerint a tüntetés nagyrészt békésen zajlott, és sok helyi is kiment a helyszínre bámészkodni. A francia hajók a nap folyamán fokozatosan hazatértek, miután találkoztak a sziget önkormányzatának képviselőivel. Boris Johnson brit kormányfő is egyeztetett Jersey főminiszterével, akit „rendíthetetlen támogatásáról” biztosított. Egy név nélkül nyilatkozó francia diplomata szerint a két kormány folyamatos kapcsolatban van az ügyben. George Eustice brit környezetvédelmi miniszter szerint az egész vita 17 francia hajó miatt robbant ki, amelyek nem nyújtották be a kért adatokat a jersey-i hatóságoknak, így ezeket most Brüsszelből várják,
hogy a „lehető leghamarabb” kiadhassák az engedélyeket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.