Miután az Egyesült Államokban a népesség csaknem fele kapott már oltást a Covid-19 ellen, egyre nehezebb a vakcinázás folytatása az ellenzés és egyéb tényezők miatt – írta a New York Times.
A múlt heti portói európai uniós csúcstalálkozó résztvevői közül többen – a legnagyobb port felverve Emmanuel Macron francia elnök – sürgették, hogy az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság szüntesse meg a vakcinák és összetevőik exportját gátló rendelkezéseket.
Az amerikai járványvédelmi központ (CDC) adatai szerint a tagállamoknak kézbesített 329 millió adagból csak 257 milliót adtak be, és többen a szállítások jelentős lassítását kérték a szövetégi kormánytól.
Jelenleg az adagok lakosságarányosan járnak, de a Biden-adminisztráció már jelezte, hogy ezen a módszeren változtatni kívánnak, figyelembe véve az igényeket.
Egyes államok, mint Maryland vagy Colorado továbbra is a nekik járó teljes oltóanyag-mennyiséget kérik az Associated Press jelentése szerint.
Ugyanakkor Észak-Karolina 40 százalékkal kevesebb vakcinát fogadna, Connecticut csak a 26 százalékát, Dél-Karolina pedig a 21 százalékát fogadná annak, ami jár.
Arkansas április végén a szállítások teljes leállítását kérte egy hétre – jelentette az Arkansas Democrat Gazette. Asa Hutchinson, az állam kormányzója a múlt héten azt a célt tűzte ki, hogy a következő 90 napban beoltják a népesség 50 százalékát. Ha nem használnák fel az államnak jutó valamennyi vakcinát, akkor
a maradék Massachusettsbe mehet, mivel ott magasabb az elfogadottsága aránya.
Számos államban a vakcinázás jelentősen lelassult, ami nem lepte meg a szakértőket, azért sem, mert a járvány terjedése hetek óta lassul az Egyesült Államokban.
A lakosságnak az oltást népszerűsítő kampányok számára könnyen elérhető része sokhelyütt már megkapta az oltást. A maradék csak részben áll olyanokból, akik akarják az oltást, csak még nem jutottak hozzá, a többiek haboznak, halogatnak, vagy elutasítják az oltást elvi okokból, vagy mert fals információkat kaptak róla.
A tévinformációk online terjedésével kezdenünk kell valamit
– idézte a Ne York Times Jennifer Nuzzót, a John Hopkins Egyetem vezető epidemiológusát.
A pályám során még nem láttam ekkora hullámot
– tette hozzá.
A hivatalnokok szerint hatékony módja lehet az oltás népszerűsítésének a vakcinázottak növekvő szabadságának a hangsúlyozása: ha a habozók tapasztalják, hogy miközben az oltásnak alig van mellékhatása, a beoltott barátaik és ismerőseik a betegségtől és mások megfertőzésétől való félelem nélkül járhatnak például koncertekre és látogathatják az idős rokonaikat – írta a lap.
Jelenleg az Egyesült Államokban napi 1,98 millió adag Covid-19 elleni oltást adnak be, az április 13-ai 3,38 milliós csúcsnál sokkal kevesebbet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.