Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt, Jersey önkormányzata az Egyesült Királyság és az EU közötti kereskedelmi és együttműködési megállapodásra hivatkozva nemrég új halászati engedélyezési rendszert vezetett be. Ez alapján a francia halászhajók csak akkor kaphatnak engedélyt, ha igazolni tudják, hogy már a brexit előtt is halásztak a Jersey körüli vizeken.
A normandiai partvidék közelében fekvő, széles körű önigazgatási jogkörökkel bíró sziget nem része az Egyesült Királyságnak, de a brit korona külső függő területei közé tartozik.
A francia hatóságok álláspontja szerint azonban Jersey kormányzata erről előzetesen nem konzultált az EU-val, így a rendelkezést érvénytelennek tartják. Annick Girardin francia tengerészeti miniszter közölte:
Párizs kész büntetőintézkedéseket bevezetni, például megszüntetni Jersey áramellátását. Ez a La Manche csatornán található legnagyobb brit sziget, amely három tenger alatti kábelen Franciaországból kapja az áram 95 százalékát.
Párizs erődemonstrációra is kész a halászati jogokért.
Hírek szerint csütörtökön mintegy száz francia halászhajó tart tiltakozást Jersey kikötőjénél, bár a kikötő blokádját a szervezők nem helyezték kilátásba.
A brit kormány erre reagálva szerda este bejelentette, hogy a királyi haditengerészet két járőrhajóját vezényelte a helyszínre, hogy „figyelemmel kísérjék” a francia halászhajók demonstrációját.
A Jersey parjaihoz vezényelt hadihajók 90,5 méter hosszúak, fedélzeti fegyvereik között tüzérségi és rövid hatótávolságú légvédelmi eszközök is vannak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.