BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Soha nem látott drágulásban az észak-amerikai ingatlanok

A lakáspiac fellendülése megemelte az építőanyagok iránti keresletet. Ezért bajba kerültek a házépítők.

Az Egyesült Államokban akár 36 ezer dollárral is többe kerülhetnek az új lakások, miután a pandémia miatt takaréklángra állított fűrészüzemek nem tudják biztosítani az élénkülő lakásépítési piacon az építőanyagok iránt megnövekedett keresletet. A pandémia kitörése az építőipar beszállító cégeit is megtépázta: a fűrészüzemek leállították a faanyagtermelést, és rengeteg szakembert bocsátottak el.

A lakáspiac fellendülése azonban megemelte az építőanyagok iránti keresletet. Ezért bajba kerültek a házépítők, akik nem tudják a növekvő keresletet kielégíteni, miután alapanyag- és munkaerőhiánnyal találták szemben magukat.

Ennek következtében a fűrészáru­hiány jócskán megemelte az ingatlanok árát. Csupán a fűrészáru áremelkedése 35 872 dollárral növelte meg egy új családi ház átlagos árát – derül ki a Nemzeti Házépítők Szövetségének elemzéséből. Nem beszélve arról, hogy a fűrészáru hiánya késlelteti az új lakások átadását, és nehezíti a folyamatban lévő felújításokat is.

Fotó: Shutterstock

Az áremelkedést eleinte még át lehetett hárítani a fogyasztókra, ám ez sem tartható a továbbiakban – mondta Jeffrey Mezger, a KB Home házépítéssel foglalkozó vállalat vezérigazgatója a CNN-nek. A meglévő lakások átlagos eladási ára márciusban rekordmértékben, 17,2 százalékkal, 329 100 dollárra nőtt, ezzel elérve az elmúlt huszonkét év legmagasabb értékét. A fűrészáru hiánya csupán a legfrissebb példa arra, hogy a világjárvány utáni gyors gazdasági fellendülés mekkora gondot okozhat az ellátási láncokban.

A pályaelhagyó szakemberek okozta hiány más iparágakban is nehézségeket okozott, az okostelefonok és az autók gyártását pedig a globális csiphiány vetette vissza.

A fűrészáruk esetében a helyzetet az is nehezíti, hogy a Trump-kormányzat vámot vetett ki a faanyagra. 2017-ben 24 százalékos vámmal kezdték sújtani a Kanadából érkező faanyagot, a tételt tavaly év végén 9 százalékra vágták vissza. Az építőipar képviselői most Joe Biden kormányától várják az enyhítést:

azt szeretnék, hogy ideiglenesen függessze fel a fűrészárura kivetett vámot – nyilatkozta a CNN-nek Chuck Fowke, a Nemzeti Házépítők Szövetségének elnöke.

Hozzátette, az ipar képviselői szerint a probléma megoldására mihamarabb össze kellene hívni egy csúcstalálkozót, amelyen a faanyagok és az építőanyagok ellátási láncának kérdéseit vitatnák meg.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.