Az Európai Parlament (EP) és – a tagországok agrárminisztereinek álláspontját képviselő – Európai Unió Tanácsa (Tanács) között a Közös Agrárpolitika (KAP) reformjának kulcskérdéseiről zajló tárgyalások során sikerült elérni, hogy ne növekedjenek irreális mértékben a gazdákkal szembeni környezeti elvárások, illetve, hogy észszerű feltételek teljesítésével legyenek hozzáférhetőek a gazdálkodók számára létfontosságú támogatások. Mindez azután történt, hogy május végén Brüsszelben felfüggesztették az uniós csúcsszervezetek tárgyalását, ugyanis – bár a tagállamok agrárminiszterei egységesen léptek fel a gazdálkodóik érdekében – az EP baloldali liberális képviselői újabb képtelen ötletekkel álltak elő - mutatott rá a NAK.
A kamara közleménye szerint, a brüsszeli bürokraták és az EP a gazdálkodók számára teljesíthetetlen követelményeket akartak meghatározni. Légből kapott, vágyvezérelt ötleteikkel az agrárium jövőjét, és ezzel sok millió ember megélhetését, a kontinens élelmiszerbiztonságát veszélyeztették. A földtől teljesen elrugaszkodott javaslatok jelentős versenyhátrányt okoztak volna az európai, így a magyar gazdáknak, előnyt biztosítva az Unión kívüli, ellenőrizetlen élelmiszereknek, és jelentős élelmiszerár-emelkedést indukálva.
Az aláírásgyűjtés mellett június 25-én a NAK és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége is részt vett a Brüsszelben tartott nemzetközi gazdademonstráción, ahol Győrffy Balázs, a NAK elnöke is felszólalt. Végül a Tanács és az EP a napokban előzetes megállapodást kötött a KAP kulcskérdéseiről.
A megállapodás értelmében a tagállamoknak a közvetlen kifizetések 25 százalékát kell az agro-ökológiai alapprogramra fordítaniuk. Tíz hektáros birtokméret alatt a gazdáknak nem kell megfelelniük a vetésforgóra és a nem termő területekre vonatkozó szigorú követelményeknek. Sikerült megőrizni a termeléshez kötött támogatások jelenlegi 13+2 százalékos mértékét, és a ciklus elején az átmeneti nemzeti támogatásokat is tovább lehet vinni a mostani szinten.
Az agrár-ökológiai alapprogramban a megállapodás szerint egy 20 százalékos úgynevezett floor mechanizmus vezettek be, amely arány alatt nincs lehetőség a tervezett, de fel nem használt források más közvetlen kifizetésekre történő átcsoportosítására. A maradék öt százalék esetében a fel nem használt forrásokat átcsoportosíthatják más közvetlen kifizetési jogcímekre.
Amennyiben az első két évben az alulköltés több mint 5 százalék, akkor a öt százalék feletti részt a későbbi években az agro-ökológiai alapprogramra kell fordítani. Ezt követően 2025-ben és 2026-ban két százalékos rugalmasságot alkalmaznának. Emellett a vidékfejlesztési források környezeti ráfordítások esetében kötelezően előírt 30-35 százalékot meghaladó költések beszámíthatók lennének az agró-ökológiai alapprogram kiadásaiba.
A Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot kapcsán azt határozták meg, hogy üzemi szinten a szántóterület legalább négy százalékát kell parlagon hagyni. A nem termő területek és tájképi elemek mértéke hét százalék kell legyen abban az esetben, ha a nitrogénmegkötő növények és kultúrák is beszámításra kerülnek. Ez esetben ebből három százalékot kell parlagon hagyni. A tíz hektár alatti szántók mentesülnek ezen előírások alkalmazása alól. A megállapodásban foglalt további szakmai részleteket a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara oldalára feltöltött szakmai anyagban lehet elolvasni.
A megállapodásban foglaltak konkrét jogszabályi szövegbe foglalására a július 1-jétől induló szlovén elnökség alatt kerül sor, a tagállami KAP Stratégiai terveket pedig 2021. december 31-ig kell benyújtani az Európai Bizottság felé. Az új KAP szabályozást – a kétéves átmeneti időszak után – 2023. január 1-jétől kell majd alkalmazni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.