A beruházások idén 7,2, jövőre 8,3 százalékkal bővülhetnek
– mondta a Világgazdaság kérdésére Regős Gábor, a Századvég makrogazdasági csoportjának vezetője.
A bruttó hazai termékhez (GDP) viszonyított beruházási ráta a tavalyi 27,5 százalékról tovább emelkedhet, amit az árak növekedése magyaráz, illetve annak köszönhető, hogy a szektor dinamikája meghaladhatja a GDP emelkedését – tette hozzá a szakértő.
Palócz Éva, a Kopint-Tárki vezérigazgatója 8 százalékos bővülést vár a fejlesztéseknél. A piaci konszenzus 7,1 százalék. Az elemző szerint a beruházási ráta stagnálhat, kicsit csökkenhet, azonban még így is magas maradhat, amivel Magyarország sok országot megelőz.
A Magyar Nemzeti Bank (MNB) a múlt héten publikálta a frissített előrejelzéseit, amiben a korábbi, 2021-es 28,3 százalékos GDP-arányos beruházási ráta prognózisát 27,9 százalékra rontotta. Jövőre már közel megegyező fejlesztési szintet várnak a jegybank közgazdászai, 2023-ban viszont az új pálya alapján magasabb lehet a beruházási ráta. Az MNB korábban 2022-re várta a csúcsot, amit később érhet el a magyar gazdaság. A jegybanki dokumentum leszögezte: a beruházási ráta 29 százalék körül stabilizálódhat.
A vállalkozások az idei első negyedévben még csökkentették a beruházásaikat, a folyamat lassan állhat meg – figyelmeztetett a Palócz Éva. Az állami fejlesztéseket az uniós pénzek hajtják jelenleg
– fűzte hozzá. Regős Gábor szerint elsősorban az iparban megvalósuló nagyberuházások szerepe lehet jelentős a tartósan magasabb GDP-ben, az elkészülő fejlesztések termőre fordulása hosszú távon támogathatja az exportot.
A Századvég szakembere megjegyezte: a gazdasági növekedést az újraindulás és a Magyarországot jellemző magas beruházási ráta támogatja.
Kedvező jel, hogy az MNB Konjunktúra felmérése alapján emelkedett a következő negyedévben beruházást tervező vállalatok aránya, különösen a szolgáltatások területén volt jelentős a növekedés
– mutatott rá a jegybank elemzése.
A vállalatok optimisták a járványt követő gazdasági kilátásokkal és Magyarország versenyképességével kapcsolatban. A korábban bejelentett nagy volumenű fejlesztési projektek támogatják a vállalati beruházások helyreállását, és a 2020-ban elhalasztott beruházások is újraindulhatnak vagy folytatódhatnak.
Az állami fejlesztések magas szintjét az idei évben főként a saját forrású beruházások 2020-hoz képesti felfutása magyarázza, míg 2022-től az EU források aránya növekszik.
A kormányzati szektor beruházási teljesítménye a tavalyi 6,4 százalékos GDP-arányos értékéről historikusan magas szintre emelkedhet 2022-ben:
a kormányzati tervek szerint megközelítheti a GDP 7 százalékát, 2023-tól azonban az állami beruházások érdemi csökkenése várható a saját források mérséklődésének következtében.
A kormány októberben számos, a családok otthonteremtését elősegítő intézkedést jelentett be, amelyek támogatják a lakosság beruházási aktivitásának emelkedését a következő években.
Az otthonfelújítási program már 2021 első felétől hozzájárul a háztartások beruházásainak bővüléséhez, míg a következő években a lakásépítések emelkedése támogatja majd a növekedést. A szektort visszafoghatja, ha a szűkös építőipari kapacitások az árak emelkedése a lakossági beruházás visszafogott bővüléséhez vezet.
Azért indítottuk el a nagyvállalati beruházási programot 2015-ben, mert azt gondoltuk, hogy az erős magyar gazdasághoz erős magyar nagyvállalatokra van szükség – mondta Varga Mihály pénzügyminiszter. A program során 183 céggel állapodtak meg 386 milliárd forintnyi beruházásról, amelyhez 160 milliárd forint vissza nem térítendő támogatást nyújtanak. A kormány az idei évben és a jövő évi költségvetésben is 25-25 milliárd forint hazai forrást biztosít a nagyvállalatok támogatására, amely igény szerint tovább nőhet. Pénteken több mint 2 milliárd forint értékű fejlesztéshez nyújtott a kormány közel 1 milliárd forint támogatást, a BIS-sel, a Videotonnal és a Hajdu-Aluval írtak alá szerződést.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.