A vállalatok 2015 óta folyamatosan egyre többet költenek az IT-ra, ám a tavalyi év során ezt a járvány megakasztotta és 2,2 százalékkal csökkentek is ezek a kiadások. Idén azonban a Deloitte szerint kétszeres erővel térhet vissza a növekedés, amelynek szintje akár 8,4 százalék is lehet.
A járványra adott első sokkreakciók és költségcsökkentések után a vállalatok megragadták a lehetőséget, hogy felgyorsítsák működésük digitalizálását és további erőforrásokat vonjanak be az évek óta húzódó működésfejlesztést célzó kezdeményezéseikbe
– mondta Laczkó Domonkos, a Deloitte technológiai tanácsadás üzletágának vezető tanácsadója.
A beruházások terén különös figyelmet jutott az otthoni munkavégzésre, az elektronikus kereskedelemre, az online tanulásra és az érintésmentes fizetési módokra.
A járvány hatására felszínre kerültek a termelési láncok gyengeségei, és az egyes szektorokban megjelenő munkaerőhiány az automatizációs befektetések gyorsulását is hozta.
A Deloitte felmérésében részt vevő 374 vállalat átlagosan a bevételek 4,25 százalékát szánta az informatikai költségekre, ami jelentős növekedést jelez a 2016-os 3,28 százalékos szinthez képest.
Ezen belül is kiemelkedő szintet képviselnek a bevételeik több mint 10 százalékát technológiára fordító banki és értékpapírügyleteket folytató vállalatok.
Az IT-kiadások megoszlása kapcsán figyelemre méltó, hogy a technológiai és telekommunikációs cégek jóval nagyobb arányban költenek innovációra mint az az energiaipari, valamint oktatással és nonprofit tevékenységekkel foglalkozó vállalatok.
A tech metronómok – a Deloitte 2020-as Global Leadership Study tanulmánya által bevezetett, a versenytársaiknál érettebb stratégiával, vízióval, technológiai és piaci megközelítéssel rendelkező vállalatokat jelentő kategória – költségeloszlását összevetve versenytársaikkal még nagyobb különbségek figyelhetők meg.
Ezen vállalatok technológiai költségvetésük jelenleg 20 százalékát, 3 éven belül pedig 30 százalékát szánják innovációra.
2022 végére az ázsiai és európai országok többségében a cégek IT-kiadásainak mértéke visszaáll a 2019 értékekre a Gartner adatai szerint. Magyarországon ez várhatóan 2022 nyarán történhet meg.
A költségkategóriák kapcsán azt látjuk, hogy a kommunikációt segítő szolgáltatásokra költenek a legtöbbet, majd ezt követik az IT-szolgáltatásokhoz kapcsolódó kiadások, a növekedés mértéke pedig a a nagyvállalati szoftverek terén a legjelentősebb. Ez azt jelenti, hogy a vállalatok számára egyre fontosabb működésük fundamentumainak digitális alapokra helyezése.
A jelenlegi digitalizációs versenyben a vállalatok számára IT-kiadásaik növelése nem lehetőség, mint inkább a versenypiac által diktált kényszer.
– mondta Kiss Dániel, a Deloitte technológiai tanácsadás üzletágának cégtársa.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.