BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkenő pályán a műtrágya-értékesítés

A műtrágyadrágulás közvetve a idén elért kiváló búzaátlaghozamot is csökkenheti.

Felére esett vissza a műtrágya-értékesítés az idei második negyedévben az előző háromhavi forgalomhoz képest, de ez nem kirívó, ugyanis jellemzően az év első és harmadik negyedévében erőteljesebb a műtrágya-felvásárlás – áll az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) piaci jelentésében. Az értékesítési árak a kálium-klorid kivételével 4,9–23,8 százalékkal emelkedtek a megfigyelt időszakban 2021 első negyedévéhez mérten.

Fotó: Rosta Tibor / MTI

Az AKI összefoglalója szerint a műtrágyák értékesítési árai az emelkedő energiaárak és a megnövekedett kereslet miatt Európa-szerte emelkedni kezdtek. Ez itthon is érzékelhető:

az elmúlt év ugyanazon időszakához képest az idei második negyedévben 30 százalékkal több műtrágyát vettek a gazdák.

Az értékesítési árak ebben az összehasonlításban 0,6–20 százalékkal emelkedtek. Ebben az időszakban a nitrogént kétféle formában is tartalmazó mészammon-salétrom iránt volt a legnagyobb az igény, a negyedéves forgalomnak csaknem a 80 százalékát ez a műtrágya adta.

A gazdálkodók a második negyedév után is folyamatos drágulásról számoltak be. Petőházi Tamás, a Gabonatermesztők Országos Szövetsége (GOSZ) elnöke szerint ugyan a gabona ára magas, de a termelők költségei is emelkedtek.

A műtrágyadrágulás szerinte egész bizonyosan arra készteti majd a gabonatermelőket, hogy csökkentsék a mesterséges tápanyagpótlást, így pedig szerinte az idén elért kiváló búzaátlaghozam is csökkenhet.

A kereslet apadásának elvileg az árakra is mérséklő hatással kellene lennie, de a szakértő szerint ez ebben az esetben nem lesz így. A hazai műtrágyaárak ugyanis az áremelkedéssel együtt is még mindig alacsonyabbak, mint a külpiacokon, ezért – ha beindul az export – nem lesz érzékelhető túlkínálat belföldön.

Az idei második negyedéves növényvédőszer-forgalom adataiból az állapítható meg, hogy a gazdálkodók bizonyos termékeket – főként a gyomirtókat – nagyobb mennyiségben vásárolták fel, mint tavaly ugyanebben az időszakban. A legnépszerűbb termékek, a glifozáttartalmú totális és egyéb gyomirtó szerek között volt rovarölő is. Az áprilistól június végéig eladott növényvédő szerek mennyisége az idei első negyedévhez képest nem változott. Az értékesítési átlagárak viszont emelkedtek, a legnagyobb, 12,7 százalékos mértékben egy glifozáttartalmú totális gyomirtóé.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.