BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Jól állja a szakítópróbát a forint

Mintegy másfél millió forintnyi szakadt bankjegy ellenértékét nem lehetett megtéríteni a vonatkozó szabályok miatt.

Évente több száz sérült, hiányos bankjegy érkezik be a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőihez, hogy azokat szakmai kifejezéssel élve „megszabják”, azaz megvizsgálják a valódiságukat és a téríthetőségüket is. Csak 2020-ban közel másfél millió forint értékben érkezett be annyira sérült bankjegy, amelynek ellenértékét már nem lehetett megtéríteni – tudta meg a VG a jegybanktól.

Fotó: Vémi Zoltán / Világgazdaság

A nehezen felismerhető, sérült bankjegyek beváltásának több lépcsőfoka van. Ezekkel a bankókkal általában a hitelintézeteket vagy a postákat keresik fel, hogy átváltsák őket. 

Az olyan sérült forintbankjegyet vagy -érmét, amelynek a valódisága vagy névértéke nem állapítható meg egyértelműen, illetve felületének több mint 50 százaléka hiányzik, a hitelintézet és a posta köteles az ügyféltől jegyzőkönyv felvétele mellett átvenni és az MNB-nek szakértői vizsgálatra továbbítani. 

A vizsgálatot kézzel és géppel, különböző kritériumok – például milliméterre pontosan meg van határozva, hogy maximum mekkora szakadás vagy lyuk fogadható el – alapján végzik. 

Tavaly 366 esetben fordultak az MNB szakértőihez, összesen 2223 darab bankjegy érkezett megszabásra. A 2021. márciusi adatok szerint több mint 591 millió darab bankjegy volt forgalomban az MNB adatai szerint, kijelenthető, hogy arányaiban rendkívül kicsi a szakadt bankjegyek száma, azaz a forint jól bírja a szakítópróbát. Általában 50 százalék körüli felületű bankjegyek érkeznek cserére a jegybankhoz, a rendkívül kis méretű bankjegyrészek beérkezése nem jellemző, azaz a kis cafatokkal már nem is próbálkoznak az emberek. 

Az előző évre nézve a jegybank válaszából kiderült, hogy 90 esetben hiányzott a bankjegy több mint 50 százaléka. Ezek a bankjegyek összesen 1,52 millió forint értéket képviseltek, amelynek a nagy részét nem lehetett megtéríteni a vonatkozó szabályok miatt.

2020-ban a 20 ezres bankjegyből vizsgálták a legtöbbet, ami persze nem azt jelenti, hogy ez a „legsérülékenyebb” bankjegyünk, hiszen minden címlet azonos védelmi szinttel rendelkezik. Azonban egy nagyobb címlet esetleges elszakadása, sérülése a lakosságot is érzékenyebben érinti, és gyakrabban küldik be a beváltás reményében – közölte az MNB.

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.