A már elfogadott és 2022. július 1-én hatályba lépő 2 százalékos adócsökkentések következtében az adóék mértéke 42,2 százalékra mérséklődik. Ha ezen felül további 2-3 százalékkal csökkenne a szociális hozzájárulási adó (szocho), akkor 2 százalékos mérséklés esetén elérné 41,2 százalékot, 3 százalékos esetén pedig a 40,63 százalékot – mondta a VG-nek Czoboly Gergely, a Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője. Ahogy lapunk korábban megírta, a minimálbér-tárgyalások függvényében jövőre összességében 4-5 százalékkal mérséklődhetnek a munkáltatói terhek. A szakember hozzátette, az elmúlt években látványosan csökkent Magyarországon az adóterhelés, amely 2001-ben volt a legmagasabb (55,8 százalék), akkor még inkább a nyugat-európai, mintsem a régiós szinteket súrolta.
Mostanra viszont sikerült a visegrádi versenytársak szintjére lefaragni: az eddigi adócsökkentések eredményeként elérte Csehország 43,87 százalékos mértékét, a további 2-3 százalékos adócsökkentésekkel pedig a szlovák (41,25 százalék) alá kerülhetne.
A régióban továbbra is a lengyel 34,82 százalékos adóék a legalacsonyabb. Ezzel együtt az eddig elfogadott munkáltatói adócsökkentésekkel Magyarország a régiós adóversenyben kedvező helyet ér el, további mérsékléssel pedig az élmezőnybe is kerülhet – mutatott rá a szakember.
Czoboly Gergely ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az adóéket minden adókedvezmény figyelembevétele nélkül számítják, márpedig sok adózó esetében Magyarországon már most is a régiós átlag alatt van az adóterhelés. A kalkulációban a jelentős könnyítéseket – például a családi kedvezményt és a négygyermekes anyák adómentességét – nem veszik figyelembe. Emiatt a több gyermeket nevelő családok tényleges adóterhelése jóval alacsonyabb, mint amit az adóék mutat.
Amint arra az adószakértő felhívta a figyelmet, a kisvállalati adót (kiva) választó cégek számára az adóék már eddig is lényegesen alacsonyabb volt, mint az a statisztikákból kitűnik. A 11 százalékos kiva ugyanis teljesen kiváltotta mind a 15,5 százalékos szociális hozzájárulási adót, mind a 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást.
Ez pedig igen számottevő adóelőny azoknak a kkv-knak, amelyek ezt az adózási formát választották, esetükben a munkát terhelő adóék már most is dobogós a V4-ek között.
Az adószakértő szerint a vállalkozások terheit ezenkívül lehetne csökkenteni a társasági adó vagy a helyi iparűzési adó mérséklésével is, ez azonban az OECD által a nyáron tárgyalt 15 százalékos globális minimumadó fényében nem tűnik célravezetőnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.