Az év első felében 14,63 milliárd forint folyt be a Magyar Államkincstárba játékadóból a kincstár saját adatai szerint, ennél 2020 első felében 10 százalékkal több, 16,23 milliárd érkezett a költségvetésbe. A kormány eleve nem várt sokat 2021-ben ettől az adónemtől, a tavalyinál kisebb bevételt tervezett a költségvetésben, de időarányosan még ennek a 34,6 milliárd forintnak is csak a 42 százaléka teljesült.
A szerényebb adóbevétel azért is meglepő, mert a szerencsejáték-ipar viszonylag jól átvészelte a koronavírus-járvány okozta válságot, a lottózók szinte végig nyitva lehettek, a kaszinóknak is csak márciusban kellett bezárniuk, a pandémia harmadik hulláma alatt, és a többi szolgáltatóval együtt nyithattak ki újra a nyár elején.
A játékadó egyik legnagyobb befizetője a Szerencsejáték Zrt., amely rekordévet vár, már csak a különböző világesemények és a tervezettnél nagyobb volumenű sorsjegyeladás miatt is.
A játékadó mostani visszaesését vélhetően az okozta, hogy magas volt az összehasonlítás alapját képező tavalyi első féléves bázis – válaszolt a vállalat kommunikációs osztálya a VG-nek –, a bázis pedig azért volt magas, mert 2020 tavaszán, 39 hét halmozódás után minden idők legnagyobb főnyereményét vitte el egy játékos az ötös lottón, 6,4 milliárd forintot. A törvény értelmében a játékadó a havi nyereményalap 24 százaléka, így csak ebből az egy nyereményből több mint 1,5 milliárd forintnyi folyt be.
A Szerencsejáték Zrt. 2021-es első fél éve a várakozásoknál jobban alakult. Ez részben az áprilisi kiemelkedő, közel 3 milliárd forintos ötöslottó-főnyereményből, részben a legutóbbi hétvégén elvitt 1,34 milliárd ötöslottó-főnyereményből adódott, de szerepük volt a bukmékeri fogadásoknak és a gyorsabb ritmusú termékek, például a sorsjegyek iránti kereslet növekedésének. A cég válasza szerint kedvezően fogadta a piac a 2021. június elején indult V-sport virtuális fogadási játékot.
Lehet, hogy hiányzik pár milliárd forint játékadó a költségvetésből, de ez csepp a tengerben, érdemben nem befolyásolja a költségvetés helyzetét. Az előirányzott számokból is jól látszik, hogy az idei büdzsé a válság alatt született, ezért lehet kisebb a tervezett játékadó-bevétel
– húzta alá Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője.
A szakértő hozzátette: a szerencsejáték olyan, mint a dohány és a szeszes ital, vannak függők, akik mindig költenek rá, az alkalmi fogyasztók viszont a válság alatt inkább visszafogják a vásárlást, ez esetben a játékot. A kaszinók valóban sokáig lehettek nyitva, valószínűleg ez is megdobta a tavalyi adatokat, az idén viszont be kellett zárniuk, ez is indokolhatja a mostani kisebb bevételeket. Ráadásul szintén befolyásoló tényező, hogy egy-egy nagyobb, több milliárd forintos lottónyeremény elvitele után jelentősen visszaesik a játékkedv.
A korábbiaknál is nagyobb forgalmat hozott a Szerencsejáték Zrt.-nek az idei labdarúgó-Európa-bajnokság. A fogadók már nagyon várták az elhalasztott világesemény megrendezését és a magyar válogatott szereplését, amit jól érzékeltet, hogy a magyar válogatott mindhárom csoportmeccsére egymillió feletti fogadás érkezett. A legnépszerűbb, 1 300 000 egységnyi fogadással a magyar–portugál meccs volt, amely után 886 millió forintnál is több nyereményt fizettek ki a Tippmixen és a TippmixPrón. A nyári olimpiai játékok a labdarúgó-világeseményhez képest nem váltott ki kiugró fogadói érdeklődést, azonban a labdarúgó-topligák, bajnokságok, az Európa-liga és a Bajnokok Ligája selejtezőinek beindulásával ez is erősödni fog.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.