Magyarországon a mammográfiás szűrésre behívottak kevesebb mint 40 százaléka él a lehetőséggel, míg a skandináv nők 70-80 százaléka elmegy a szűrésre, mondta Boér Katalin, a Szent Margit Kórház onkológia osztályának osztályvezető főorvosa egy mellrák médiaworkshopon. Hangsúlyozta, ha a nők 70 százaléka rész venne a szűrővizsgálatokon, akkor harmadával lehetne csökkenteni a mellrák miatti halálozást.
Október a mellrák elleni küzdelem hónapja. A pandémia miatt az emlődiagnosztikai vizsgálatok jó része elmaradt, amely több ezer nő életét követelheti az elkövetkező 10 évben Magyarországon is. Szakértők szerint 2030-ra akár megduplázódhat vagy megháromszorozódhat a mellrák következtében elhunytak száma.
Boér Katalin a legfrissebb elérhető adatokat ismertetve elmondta:
2019-ben 8049 új mellrákos beteget diagnosztizáltak, 2007-ben pedig 6694 új beteg került be az ellátórendszerbe.
Az emlőrák nem csak a nők betegsége a melldaganatos betegek egy százaléka férfi. Kiemelte: nem az életkor a fontos a betegség kialakulása szempontjából, a nők veszélyeztetettebbek. Ugyanakkor az látszik, hogy három betegből kettő 55 évnél idősebb, a közel nyolcezer új esetből 400-an negyven év alattiak. A betegség mindenkinél más és más, nincs két egyforma emlőrákos beteg, mondta főorvos.
A betegség korai stádiuma a karcinóma, a túlélés itt 100 százalékos, az egyes stádiumú betegek 98 százalékának az ötéves túlélési aránya, a kettes stádiumban 93 százalék, az előrehaladott emlőrák esetében is a betegeknek 72 százalékos túlélési esélyei vannak, az áttétes emlőrákban a négyes stádiumban viszont már csak 25 százalékos a túlélési arány. Az újonnan felfedezettek 6 százaléka áttétes beteg, ez évente 50 nőt jelent.
Boér Katalin hangsúlyozta:
az emlőrák minden stádiumban kezelhető. Kiemelte, hogy már egyre kevesebben kapnak kemoterápiát. Újdonságok között megemlítette, hogy idén év végén vagy legkésőbb 2022-ben négy új célzott terápia lesz elérhető Magyarországon is.
A VG kérdésre válaszolva elmondta, a lombikprogramban részvevő nőknél a homonkezelések növelhetik a mellrák kockázatát, ezért fontos a rendszeres kontroll.
Ha valakinek indokolt, akkor a protokoll szerinti 45 éves kor helyett már 40 éves kortól ajánlott a mammográfiás szűrés.
A The Invisible Woman Report szerint a közvetlen gazdasági nehézségeken túl, a mellrák az érintetek hétköznapjait nagymértékben korlátozza. Az érintettek kevesebb munkát tudnak elvégezni a háztartásban, mint a diagnózisukat megelőzően: a kutatásban megkérdezett nők 37 százaléka főzött rendszeresen a diagnózis után, míg korábban 61 százalékuk tette ezt. A kutatásba bevont érintett nők felének több mint 30 százalékkal csökkent a jövedelme, négy nőből három változtatásokra kényszerült a munkahelyén is: 37 százaléknak pedig a munkáját is fel kellett adnia. Összességében a betegek 72 százalék számolt be pénzügyi nehézségekről, 70 százakék pedig azt mondta, hogy lelki és fizikai problémái is adódtak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.