Óriás változások előtt áll a világ, azok az országok lesznek sikeresek, amelyek a tudásra helyezik a hangsúlyt – mondta Csath Magdolna közgazdász, a Magyar Egészség-gazdaságtani Társaság konferenciáján. Hozzátette: a közepes fejlettség egy csapdahelyzetet jelent. Nem elég csak külföldi tőkét csábítani az országba, az államnak a humán vagyonba is fektetnie kell.
Kormányzati kiadásokat ismertetve Csath Magdolna megjegyezte,
a GDP 4,5 százalékát költi egészségügyre Magyarország, Ausztria 8,3 százalékot, az EU átlag 7 százalékon áll.
2010-ben az állam 756 eurót költött egy magyar betegre, 2019-ben 949 eurót. Ausztriában ugyanakkor már 2010-ben is a magyar költés ötszörösét fordították egy-egy beteg ellátására évente, és az arány körülbelül 2019-re is megmaradt, amikor is az osztrák egészségügyi költés 4672 eurót tett ki.
A konferencián Lengyel Györgyi az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) miniszteri biztosa elmondta, a Pénzügyminisztérium mellett az ITM is indított egészségipari fejlesztési pályázatokat főleg a koronavírus-járvánnyal összefüggésben. Két egészségipari támogatási programot indítottak a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal segítségével. Ezek közül 28 programot ítéltek alkalmasnak, és még 11 döntésre vár. Ezek főleg kapacitásbővítéssel, védekezéssel, kutatásfejlesztéssel, a járvány matematikai modellezésével foglalkoznak. A finanszírozási összegek jellemzően tízmillió forinttól egymilliárd forintig terjedtek.
Az ITM egészségipari pályázatai kifejezetten magyar mikro, kis-és közepes vállalkozásokat célozta meg, ellentétben a Pénzügyminisztériummal, ahol a nagyvállalatok számára írtak ki tendereket. Az ITM-hez két körben 97 pályázatot nyújtottak be, első közben 42, a második körben 55 pályázat érkezett, a tenderek teljes összértéke 23,1 milliárd forint, az átlagos támogatások összege meghaladta a 300 millió forintot is.
A várólisták csökkentésére 12,2 milliárd forintot biztosítanak és felmérték, hogy a hazai orvosi eszközgyártók ki tudják-e szolgálni térd-és csípőprotézissel a fekvőbetegellátó intézményeket. Lengyel Györgyi kiemelte, ezen a területen intézkedésekre van szükség, mert kapacitásbővítésre van szüksége az egészségipari vállalkozásoknak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.