Augusztusra behozta az építőipar a termelési volumen tavalyi 9,7 százalékos csökkenését, miután az idei év első nyolc hónapjában csaknem pontosan ugyanennyivel, összesen 9,8 százalékkal nőtt az ágazat teljesítménye – értékelte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) gyorsjelentését a VG-nek Koji László, az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének (ÉVOSZ) elnöke.
Fontos a számok mögé nézni, a grafikonokból ugyanis nem lehet kiolvasni az ágazat jelenét és jövőjét meghatározó folyamatokat, jelesül azt, hogy a január és augusztus között elkönyvelt több mint háromezermilliárd forintos termelési érték év végére elérheti akár az ötezermilliárdot is.
Ezzel az ágazat meghaladja majd saját, 2019-es rekordteljesítményét is
– nyilatkozta megkeresésünkre az ÉVOSZ elnöke. Koji László hozzátette: a következő hónapokban az eddigieknél impozánsabb számokat közölhetnek majd az ágazatról, lényegesen magasabb és növekvő értékű leszámlázott összegekkel. Az építőipar végig teljes kapacitással dolgozott, de a számlakifizetésekre hagyományosan nem nyáron, hanem ősszel szokott nagyobb arányban sor kerülni, miután a megrendelők visszatértek a szabadságukról. Így történt ez idén is, talán az eddigieknél is nagyobb mértékben. Ezt jelzi, hogy elemzői kommentárok szerint a 10,2 százalékos bővülés elmaradt a várakozásoktól, mint arra Horváth András, a Takarékbank vezető elemzője is rámutatott.
A legfontosabb mutató most nem a havi alapú teljesítményváltozás, hanem az éves, az előbbi például 2021 augusztusában a júliusitól 5,8 százalékkal elmaradt, de az utóbbi mindeközben azt jelzi, hogy augusztusra behozta az építőipar a termelés tavalyi 9,7 százalékos éves csökkenését, miután már ekkorra csaknem pontosan ugyanennyivel, összesen 9,8 százalékkal nőtt az ágazat teljesítménye – szögezte le Koji László.
Nagyon fontos mutató, hogy a szerződésállomány 22,1 százalékkal magasabb az előző évi bázisnál, ráadásul a növekedése kiegyensúlyozottá vált a két nagy alágazatot illetően. Az épületek építésére vonatkozó szerződések volumene 24, az egyéb építményeké 20,8 százalékkal bővült az egy évvel korábbihoz viszonyítva a KSH jelentése szerint. Korábban az egyéb létesítmények kivitelezésére vonatkozó szerződésállomány jócskán elmaradt az épületek építésétől – emlékeztetett a szakszövetség vezetője. Mint rámutatott, most a rendelésállomány jelentősen bővült a három számjegyű utak felújításának erősödő programja, valamint a vasút-rekonstrukció hatására. Az épületek építésére szóló szerződésállomány növekedését pedig a kastély- és várprogramok, a kórház- és középület-rekonstrukciók, valamint a logisztikai beruházások jelentős bővülése okozza.
Építőipari várakozások szerint a Zöld otthon program elindítása újabb szerződéseket hoz majd az alágazatnak. Ugyanakkor csalóka az új szerződések kiugró, 39,9 százalékos emelkedése, mert az a tavalyi mélyponthoz képest jelentkezik, amikor a pandémia miatt – 2020 májusa és augusztusa között – a legalacsonyabb volt a beruházási szándék, illetve a legerősebb a kivárási szándék.
A statisztikából nem látszik, hogy az április óta tartó igen jelentős árnövekedésből eredő üzleti feszültségek áthatják az ágazat mindennapjait, és ezek egész évben velünk lesznek
– mondta Koji László. Mindennek káros mellékhatása, hogy emelkedett a határidőn túli számlafizetések aránya, a tartósan elbizonytalanodó követelések értéke már 200 milliárd forint körül van, a lánctartozások összege pedig az ÉVOSZ számításai szerint az év végére elérheti a 250 milliárd forintot.
Növekvő teljesítményre ráadásul tartós szakmunkás- és mérnökhiány mellett képes az ágazat, a probléma enyhítésére újraindítják a hazahívó börzéket, elsőként Münchenben, amelynek szűkebb-tágabb környékén több mint 30 ezer szakképzett magyar állampolgár dolgozik az építőiparban.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.