Napról napra több munkaerőt szívnak el a távmunkában dolgoztatható szakemberek közül a külföldi cégek, emiatt bizonyos munkakörökben 30–50 százalékkal nőttek az elvárt bérek az elmúlt másfél-két évben, egyes speciális hiányszakmákban pedig akár megkétszereződtek az elérhető jövedelmek. A bérinfláció gyorsulni fog, a fizetések még tovább emelkednek, mert a növekvő kereslettől elmarad a nívós kínálat, a szakértelem és a tapasztalat egyre értékesebb a piacon – véli a fehérgalléros munkaerő-toborzásra szakosodott Talentuno Zrt. alapító vezérigazgatója, Kelliár Zsolt, aki erről a VG Podcast stúdiójában beszélt. Mint mondta:
a digitalizált globális munkaerőpiacon eltűntek, illetve teljesen átjárhatóvá váltak a határok, így egyre többen nem ott élnek, ahol dolgoznak, és ez egyre inkább így lesz majd.
A pandémia első évében még sok munkavállaló kivárt a járványidőszak utáni gazdasági összeomlástól tartva, ez azonban elmaradt, így elillant a munkanélküliségtől való félelem, sőt, újult erővel megjelent a korábban is tapasztalható munkaerőhiány. Az elmúlt fél évben a távmunka berobbanása révén rendkívüli mértékben felerősödött az önkéntes fluktuáció, komplett fejlesztői csapatok, szenior programozók, pénzügyesek, marketingszakemberek igazolnak át külföldi vállalatokhoz.
A munkaerőhiány különböző mértékben sújtja az egyes ágazatokat, a kék- és fehérgalléros munkavállalók toborzása azonban mind nagyobb kihívás, az erre specializálódott cégek részéről az élesedő verseny új módszereket kíván. Várakozáson felüli sikerrel debütált az új módszer, a fordított toborzás, amivel a legkeresettebb és legkevésbé megközelíthető szakemberek válnak elérhetővé a munkaadók számára. Jól működik a közösségi ajánlás is a munkaerőszerzésben, a tapasztalatok szerint például 80-85 százaléka a jelentkezőknek ajánlásból érkezők a Talentuno platformon, ami kétszer-háromszor jobb arány, mint egy hagyományos vállalati ajánlói programban, és hatékonyabb eredményt hoz, mint a klasszikus módszerek.
Toborzási tapasztalatok szerint, ha csak a fizetésével elégedetlen egy munkavállaló, akkor 20 százalékos jövedelemkülönbségért már jó eséllyel elcsábítható.
A jó munkahelyi légkör és körülmények, a jó vezetői stratégiák és a megfelelő szakmai kihívások azonban még mindig sokat nyomnak a latban egy esetleges döntési helyzetben.
A VG Podcast teljes adását itt hallgathatja meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.