Magyarországon 2-7 ezer forint közötti árakat tapasztalat a Gazdaság Versenyhivatal a koronavírus kimutatására alkalmas antigén gyorstesztek piacán - derül ki a GVH elemzéséből. A GVH tavaly december 23-án indított gyorsított ágazati vizsgálatot a Covid-19 antigén gyorstesztek hazai piacán, a tesztek magas ára miatt. A hatóság megállapította, az árak a pandémia kitörése után 2020-ban voltak a legmagasabbak, azóta pedig mérséklődtek. A hatóság közel 50 oldalas ágazati jelentéséből kiderül, hogy amíg a tesztek értékesítési ára 2020. szeptemberében 7- 8 ezer forint körül alakult, manapság már 2 ezer forintért is kaphatók a fertőzést kimutató eszközök.
A csökkenő értékesítési árak ellenére az importőrök bruttó árrése 100 százalék fölött volt a teljes időszak átlagában is, tehát a beszerzési árak több mint kétszeresén adták tovább a gyorsteszteket -írja a GVH. Az elemzés szerint tesztek értékesítési lánca hosszú, ezért újabb és újabb árrések rakódnak a termékekre. A hatóság azt javasolja a piaci szereplőknek, elsősorban a gyógyszer-nagykereskedők számára, hogy törekedjenek a rövidebb értékláncok kialakítására.
Összesen 30 vállalkozás adatai vetették össze.
A kiskereskedelmi tesztek megjelenésekor 1000 és 5000 forintos sávban ingadoztak az egy tesztre jutó átlagos árrések a különböző üzletkategóriákban, ez viszont csökkent az idő előrehaladtával, és 500 és 1500 forintos szinten állandósult 2021. év végére.
Volt olyan vállalkozás, aki saját tapasztalatai és piaci ismeretei alapján 150 forint és 480 forint közé tette a közvetett költségeinek nagyságát a gyorstesztek esetében.
A GVH kiemelte: Magyarországon jellemzően a gyógyszertári értékesítési árszint magasabb volt a webáruházak árainál, de ezen belül is jelentős különbségek vannak - írják. A patikák többsége a piacvezető vagy élmezőnybe tartozó teljes palettás gyógyszer-nagykereskedőktől a Hungaropharma Zrt., Phoenix Pharma Zrt., Bellis Egészségtár Kft. -től szerzi be a gyorsteszteket.
A Magyarországon kapható antigén gyorstesztek kivétel nélkül külföldről és közel 100 importáló és nagykereskedő cégeken keresztül kerülnek magyarországi forgalomba. Az adatok alapján a legjelentősebb importőr vállalkozások a járvány kezdete óta cégenként közel egymillió darab gyorstesztet hoztak be az országba, ami összesen több millió darab gyorstesztet jelent.
A hazai kínálatban elérhető, nem professzionális használatra szánt antigén gyorstesztek 70 százaléka Kínából származik, a maradék 30 százalék Dél-Korea és Svájc között oszlik meg.
A hatóság az elemzéséhez megkereste az Európai Versenyhálózat Hatóságait is, 18 válaszadó ország adataiból kiderült, hogy az önellenőrzésre használható antigén tesztek ára 1,24 euró és 12,5 euró között van más európai országban.
Németországban és Portugáliában heti egy alkalommal ingyenesek a tesztek, Hollandiában, Olaszországban és Romániában 2-3 euró között kaphatók, a legmagasabb gyorstesztárakat Lengyelországban és Magyarországon mérték 8-8 eurós szinten – írja a GVH jelentése.
A GVH példaként említi, hogy Franciaországban 2021. év végig a PCR és a gyorstesztek árát az egészségbiztosító megtérítette. Ugyanakkor 2022-ben már az oltatlanok nem élhetnek a visszatérítés lehetőségével. A francia jogalkotó megszabta továbbá az önellenőrzésre használható antigén tesztekért elkérhető legmagasabb árat is: a patikák az ötdarabos kiszerelést legfeljebb 5,20 euróért, a szupermarketek pedig 1,24 euróért árulhatják ezen termékek darabját. Németországban az antigén tesztek 1,5 és 3 euró közötti árakon kaphatóak, gyógyszertárakban valamivel drágábban, mint a szupermarketekben, heteként egy teszt ingyenesen jár.
Több országban áfamentességet kaptak a tesztek, így 2022 végéig Franciaországban, Romániában és Csehországban sem terheli általános forgalmi adó a termékeket. Németországban, Írországban, Hollandiában és Csehországban már 2021 év közepe óta patikán kívül is lehet gyorstesztet venni.
A GVH az ajánlásában kitért arra, hogy bővíteni kell azoknak az értékesítési pontoknak a számát, ahol a lakosság a gyorstesztekhez hozzáfér. Eddig Magyarországon tesztet patikában, webáruházakban vagy gyógyászati segédeszközboltban lehetett beszerezni.
A keddi Magyar Közlöny szerint a jövőben már benzinkutakon, drogériákban és kiskereskedelmi láncok üzleteiben is lehet gyorstesztet árulni, a szabályozás a veszélyhelyzet végéig marad érvényben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.