Február 15. a felsőoktatási jelentkezések határideje. Miért lehet vonzó valakinek a győri Széchenyi István Egyetem?
Karikó Katalin kutatóprofesszor a minap azt mondta, olyan hivatást érdemes választaniuk a diákoknak, amelyet szeretnek, hiszen életünk nagy részét mindannyian munkával töltjük. A fiatalok akkor hoznak jó döntést, ha a továbbtanulás mellett teszik le a voksukat. Az egyetemeken sokszínű közösség tagjaivá válhatnak, nemzetközi közegben fejlődhetnek, tapasztalatokat és életre szóló élményeket szerezhetnek. A győri egyetem dinamikusan fejlődő intézmény, hallgatóink a világ hatvanöt országából érkeznek.
A nálunk tanulók a hivatalos adatok szerint átlagosan egy hónap alatt el tudnak helyezkedni, keresetük pedig 10 százalékkal meghaladja az országos átlagot.
Büszkék vagyunk rá, hogy sok egykori hallgatónk, mint például Scheer Sándor, a Market Zrt. alapítója, a hazai McDonald’s-lánc üzemeltetője is azt vallja: sikerét egyetemünk alapozta meg, itt tanult meg küzdeni, kapcsolatokat építeni.
Színes a képzési palettájuk. Melyek a legkeresettebb szakok?
Több mint kétszáz érettségi és diploma utáni képzést kínálunk. A hallgatók számára különösen vonzók a nagy hagyományokkal rendelkező műszaki, informatikai szakok, a gazdaságtudományi, a jogi, az élelmiszer-technológiai, a pedagógiai, a művészeti, a dizájn, valamint az egészség- és sporttudományi területek. A nemrégiben lezárult keresztféléves felvételin például a járműmérnöki, a vezetés és szervezés, a villamosmérnöki, a közlekedésmérnöki és a gépészmérnöki szakok számítottak slágernek. A cégek és intézmények keresik az itt végzett hallgatókat, sokan még egyetemi éveik alatt találnak jól fizető munkahelyet a szakmájukban.
Honnan érkeznek a hallgatóik?
Egyetemünk vonzáskörzete az egész országra kiterjed, sőt az érdeklődés egyre inkább nemzetközi. Ezt mutatja, hogy a hallgatók mintegy kétharmada érkezik a térségből, közel egyharmaduk hazánk más területeiről, és évről évre többen jönnek külföldről.
Célunk, hogy a minőségi képzéseken túl olyan lehetőségeket nyújtsunk számukra, hogy kibontakoztathassák a tehetségüket, egyben jól érezzék magukat nálunk.
Közben élvezhetik korszerű, nyitott laboratóriumainkat, infrastruktúránkat, szolgáltatásainkat, amelyek Európában bárhol megállnák a helyüket. Több száz ipari partnerünk van, duális képzéseink, széles körű gyakornoki programunk révén a hallgatók naprakész, versenyképes tudással lépnek ki az egyetem kapuján.
A stratégiai partnercégek hogyan vesznek részt a hallgatók ösztönzésében?
Ezer szállal kötődünk a térség gazdaságához, szoros kapcsolatokat alakítottunk ki a kis- és középvállalkozásokkal, a kereskedelmi és iparkamarával, a nagyvállalatokkal. Az utóbbiak közé tartozik például az Audi Hungaria, a Huawei, a Telekom, a Vodafone, a Telenor, az Antenna Hungária, a Bosch, a Rába vagy a Gamma Zrt. A cégekkel való együttműködés a gyakorlati helyek biztosításától a kutatás-fejlesztésig számos területre kiterjed. A minőségi felsőoktatás iránt elkötelezett vállalatok mindenben segítik a hallgatókat, partnerként tekintenek rájuk, és motivációt, példát, tapasztalatot, támogatást nyújtanak nekik.
Mekkora forrásból gazdálkodnak?
Több tízmilliárd forintot fordíthatunk működésre és fejlesztésekre, ami többszöröse a modellváltás előtti éveknek. A stabilitás és a kiszámíthatóság mellett ez a bővülés korábban soha nem látott lehetőséget nyújt számunkra. Állami finanszírozásunk egy része már teljesítményalapú elemekhez kapcsolódik, amelyek a képzés és a kutatás színvonalának emelését, a hallgatók lehetőségeinek további bővítését szolgálják.
Már több nemzetközi oktatási ranglistára is felkerültek. Milyen célt tűztek ki a következő évekre?
Valóban, a Széchenyi István Egyetem a néhány nagy múltú magyar egyetem mellett azok közé tartozik, amely évek óta szerepel a globális rangsorokban. A QS felsőoktatási minősítőszervezet tavalyi ranglistája szerint például a világ egyetemeinek legjobb 4 százalékába tartozunk. A Times Higher Education listáján pedig – amely a felsőoktatási intézmények gazdasági, társadalmi hatását és felelősségvállalását vizsgálja az ENSZ által megfogalmazott tizenhét fenntartható fejlődési cél alapján – egyetemünk a fenntartható városok és közösségek kategóriában a világ kétszáz legjobbja közé került. Célunk, hogy nemzetközi láthatóságunk tovább erősödjön, és Közép-Európa egyik vezető tudásközpontjává váljunk.
Az Új nemzeti kiválósági program keretében milyen kutatások zajlanak az egyetemen?
Fő kutatási fókuszaink az akadémiai, vállalati, állami partnerekkel közösen a jövőt meghatározó területekhez kapcsolódnak, mint az autonóm járművek és közlekedési rendszerek, az elektromobilitás, a drónok, a kreatívipar, a digitalizáció, az élelmiszeripari vagy az egészségügyi technológiák.
A Magyarországi Drón Koalíció egyik kezdeményezőjeként, alapítójaként ezen a területen különösen nagy szerepet vállalunk, de intézményünkben működik Magyarország 5G-fejlesztési központja is.
Járműipari kutatóközpontunk számos vállalattal, valamint a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézettel, a Sztakival együttműködésben végzi tevékenységét. Kutatásainkat nemcsak győri központunkban, hanem mosonmagyaróvári campusunkon és a zalaegerszegi ZalaZone-on is végezzük. Rendkívül fontosnak tartjuk, hogy innovációs ökoszisztémánk építésével hallgatóink, oktatóink ötleteiket, fejlesztéseiket a piacon hasznosíthassák. Egyetemünkhöz kapcsolódva már több mint húsz hallgatói startup vállalkozás működik, ezek összesen 380 millió forint kockázatitőke-befektetést nyertek el. Az oktatók-kutatók eredményeinek hasznosítására számos spinoff kezdeményezés is elindult. Mindezeket a győri és zalaegerszegi tudományos és innovációs parki fejlesztéseink is segítik majd, ezek a beruházások intézményünk jövőjének zálogai.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.